Një nga një, ata ishin zhdukur nga dhoma e konferencave në katin e 25-të të kullës Trump.

Ishte e premte, më 7 tetor 2016, dy ditë para debatit të dytë presidencial.

Udhëheqësi i New Jersey, Chris Christie, duke luajtur rolin e Hillary Clinton, ishte i vendosur pranë kundërshtarit të tij në një tryezë konferencash; Kryetari i Komitetit Republikan Kombëtar, Reince Priebus, i cili duke vepruar si moderator, u pozicionua direkt nga Donald Trump.

Pjesa tjetër e vëzhguesve-sekretarja e shtypit Hope Hicks, shefi ekzekutiv i fushatës Steve Bannon, menaxherja e fushatës Kellyanne Conway, zëvendës- menaxheri i fushatës, David Bossie, dhëndri Jared Kushner dhe fëmijët e të nominuarit, në mesin e disa të tjerëve – dëgjonin në mënyrë kritike.

Hicks ishte larguar nga dhoma. Pjesa tjetër e ekipit, më shumë të dhënë pas telefonave të tyre se zakonisht, filloi vetëjustifikohej.

Priebus, Christie dhe Trump vazhduan më tej me përgatitjen e debatit.

Së fundi, duke kërkuar dhe duke kuptuar se ishin vetëm tre prej tyre, Priebus ndaloi procedurat.

“OK,” i tha ai Trump.

“Kur i gjithë stafi largohet nga dhoma, diçka është duke ndodhur”.

Trump as nuk e kishte vënë re.

Ai hodhi vështrimin e tij nga njëra anë në tjetrën.

Në të djathtën e tij, përmes dyerve të xhamit, mund të shihte anëtarët e ekipit të tij të mbledhur jashtë sallës së konferencave, duke pëshpëritur në tinguj të heshtur.

“Po,” tha Trump, duke u spostuar nga ritmi i debatit dhe duke u drejtuar nga dera.

“Çfarë dreqin po ndodh atje?”

Disa momente agonie kaluan para se dera të hapej.

Hicks, duke qëndruar në këmbë, mbante një pako me letra.

Ajo ia dorëzoi në heshtje Trump-it.

Trump e pa fletën e sipërme dhe filloi të lexonte.

“Ëhë”, tha ai, duke kthyer faqen tjetër. “Mmm hmmm.”

Priebusi ishte i paduruar dhe në ankth.

“Çfarë është”, tha ai? “Më trego çfarë po ndodh?”

Trump e injoroi. Duke kaluar në një faqe të re, ai u ndal papritur, shprehja e fytyrës dhe toni i tij ndryshuan menjëherë.

Ai vështroi Hicksin. “Nuk më ngjan me veten.”

Priebusi e ngriti zërin në një mënyrë të pazakontë.

“Dikush të më tregojë çfarë po ndodh, ju lutem!”

Trump e pa dhe e vendosi paketën në tavolinë.

Kryetari i partisë filloi të lexonte, tani dhoma rreth tij ishte mbushur me pjesën tjetër të ekipit.

Ata e kishin parë të gjithë ngjarjen: një shkëmbim letrash elektronike me gazetarin e Washington Post, David Fahrenthold, i cili pretendonte se kishte një regjistrim të vjetër audio të Trump, që bënte vërejtje jashtëzakonisht të ashpra për gratë dhe lëvdata për aftësinë e tij për t’u larguar nga sulmet seksuale.

“UAU, kjo nuk është gjë mirë”, tha Priebus. Sytë e tij fiksuan në një rresht të vetëm.

“Kjo është diçka vërtet, vërtet e keqe”.

Grupi u paralizua në heshtje të plotë.

Kushner mori fjalën.

“E dini, unë nuk mendoj se nuk është e gjitha e keqe.”

“Jared, për çfarë po flisni”, tha Priebus, duke kapur kokën me duar? “Është aq keq sa nuk mban më.”

Dy nga këshilltarët e të emëruarve folën në mbështetje të teorisë se nuk ishte diçka që Trump mund të kishte thënë apo bërë.

Conway dhe Bossie insistuan te Trump, duke thënë se ata kurrë nuk e kishin dëgjuar atë të përdorte ndonjë gjuhë të tillë për të përshkruar gratë. Ky nuk ishte stili i tij.

Priebusi u godit nga një shpresë optimiste.

Ai i tha Trump se ndoshta e gjitha kjo ishte një gabim; ai kujtoi kohën pas një fjalimi, kur kryetari e kishte përdorur shprehjen “na urren” dhe një gazetar shkroi se ai kishte thënë “racist”.

-Regjistrimet e kasetave ishin gjëra të ndërlikuara, tha Priebus.

Vetëm atëherë, Bossie nxorri iPadin e tij.

Fahrenthold, gazetari Post, kishte dërguar skedarin audio.

Me ekipin e të emëruarve të mbledhur rreth tij, Bossie shtypi play.

Ata e dëgjuan me vëmendje. Dhe pastaj, Trump foli.

“Epo,” tha ai, “ky jam unë.”

“Ishte një moment përulësie dhe dobësie”, kujton Conway.

***

Ishte pikërisht para orës 4:00 në kryeqytetin e vendit, kur Washington Post botoi një “surprizë tetori”.

Historia e Fahrenthold tregonte për një regjistrim audio të Trumpit, 11 vjet më parë dhe i sapo martuar, duke u mburrur për historitë e tij seksuale, tek prezantuesi televiziv Billy Bush.

Të dy kishin hipur në një autobus, dhe po përgatiteshin për të xhiruar një segment për shfaqjen NBC Access Hollywood, kur Trump kujton se si ai sapo ishte përpjekur të flinte me bashkë-prezantuesen e Bushit, Nancy O’Dell.

“Unë u përpoqa ta ngacmoja dhe dështova. Do ta pranoj.

E kam provuar me të. Ajo ishte e martuar. Dhe unë isha shumë i tërhequr ndaj saj”, tha Trump në kasetë.

“Ajo donte të merrte disa mobilje. Unë i thashë, ‘Do t’ju tregoj se ku kanë mobilje të këndshme’.

E nxora për mobilje – por nuk ia arrita qëllimit. Dhe ajo ishte e martuar. ”

Më pas, kur ata vunë re një grua të re duke i pritur jashtë autobusit, aktorja Arianne Zucker, Trump i tha Bushit:

“Më duhet të përdor disa karamele Tic Tacs vetëm në rast se e puth.

Ju e dini, unë tërhiqem automatikisht nga bukuria.

Është si magnet. Vetëm puth. Nuk pres “.

Trump shtoi:

“Dhe kur je një yll, ata ju lejojnë ta bëni. Ju mund të bëni gjithçka.”

Pasojat ishin apokaliptike.

Kryetari i dhomës, Paul Ryan, kishte planifikuar të bënte paraqitjen e tij të parë krahë Trump-it të nesërmen në Fall Fest.

Gjatë përgatitjeve për të folur në një mbledhje fondesh për një kongresmen në Cleveland, Ryan-it i foli ndihmësi i tij i vjetër, Kevin Seifert, i cili i tregoi historinë.

Ryan i telefonoi menjëherë Priebus-it.

“Ai nuk mund të vijë këtu,” tha Ryan. “Ju duhet t’i thoni.”

Priebus ia transmetoi këtë Trumpit.

“Oh jo,” u përgjigj republikani, “do të vij.”

Ryan-it iu tha përsëri për këtë reagim të Trump.

“Ju do të duhet t’a tërhiqni ftesën ndaj tij publikisht, Paul.”

“Mirë, atëherë ai nuk është më i ftuar. Nuk do të vijë, “tha folësi, duke ngritur zërin e tij tek Priebus për herë të parë në marrëdhëniet e tyre dhjetëvjeçare.

“Kjo nuk është diçka që më frikëson mua.”

Pak kohë më vonë, zyra e Ryan nxori një njoftim për shtyp duke thënë se ai ishte “i neveritur” nga komentet e Trump, duke njoftuar largimin e kandidatit presidencial nga ngjarja e Wisconsin.

Priebus e kuptoi, por megjithatë ishte i shqetësuar.

Ai kishte filluar karrierën në Fall Fest vite më parë si kryetar i GOP Wisconsin.

Veprimtaria e së shtunës duhej të ishte si një kthim në shtëpi për të dhe një përparim harmonik për partinë.

Të gjithë ata – Priebus, Trump, Ryan – duhej të dilnin në skenë së bashku, duke projektuar për një kohë të gjatë një front të bashkuar në javët e fundit të fushatës.

Deri në atë pikë, pavarësisht nga prirjet vetëshkatërruese të Trump, Priebusi besonte se partia e tij kishte një shans.

Klinton ishte kaq e zhytur në të meta, dhe baza demokratike ishte bërë kaq e vetëkënaqur nga kombinimi i kandidaturës së saj dhe tetë vjet në pushtet, saqë Priebusi ishte i bindur se Trump disi, në një farë mënyre, mund ta fitonte Shtëpinë e Bardhë.

Çdo gjë ndryshoi kur dëgjoi kasetën Access Hollywood.

Dhe kjo nuk ishte vetëm reagimi i zërit të kryetarit të partisë.

Gjatë 36 orëve të ardhshme, Priebus pati disa thirrje telefonike nga njerëzit më të shquar në politikën republikane: kongresmenët dhe senatorët, guvernatorët, donatorët, aktivistët dhe anëtarë të RNC.

Çdo person i fliste për të njëjtën gjë: Trump ishte i dënuar.

Partia duhej ta zëvendësonte atë me Mike Pence.

Duke u lidhur me telefon vonë atë natë, Ryan kërkoi që partia kombëtare të ndërmarrë veprime për të larguar Trump.

“Kjo është fatale,” i tha ai Priebus. “Si mund ta heqim atë nga gara?”

Priebus-it iu desh të shpjegojë-për Ryan dhe për të gjithë të tjerët-se nuk kishte asnjë mekanizëm për heqjen e Trump.

Por kjo përgjigje u duk e papërshtatshme.

Zërat në anën tjetër të linjës kërkuan që diçka të bëhej.

Shumë sugjeruan që ai, kryetari i RNC, të refuzonte publikisht Trump-in dhe të kërkonte që ai të largohej si kandidat për të mirën e partisë.

Nga ana e tij, Trump kishte rënë dakord për të ofruar një kërkesë falje, duke lëshuar një deklaratë në Post, ku thuhej: “Kjo ishte shaka, një bisedë private që u zhvillua shumë vite më parë.

Bill Klinton ka folur shumë herë më keq me mua në fushën e golfit.

Unë kërkoj falje nëse dikush është ofenduar “.

Por ekipi i tij e kuptoi shpejt se kjo nuk do të mjaftonte.

Deri në mbrëmjen e të premtes, fushata e Trump ishte në prag të shkatërrimit.

Kishte zëra për një eksod masiv të zyrtarëve republikanë, të cilët do të tërhiqnin publikisht mbështetjen e tyre për të emëruarin e partisë.

Dallimet e para erdhën atë natë.

Trump dhe Clinton ishte planifikuar të debatonin natën e së dielës në St Louis.

Të bindur se një falje e plotë, e filmuar, ishte shansi i tyre i vetëm për të mbijetuar gjatë fundjavës, ndihmësit e tij të lartë filluan të projektonin situatën.

Disa u përkushtuan me tekstin, duke debatuar se sa shumë theks duhet të vendosej në skandalet e kaluara të Clinton-it, që përfshinin gratë.

Të tjerë u morën me xhirimin më të rëndësishëm të karrierës, duke bërë një ndarje midis katër sfondeve: Manhattan gjatë ditës, Manhattan në mbrëmje, sinjalistika e fushatës apo një fushë blu e pakuptimtë.

Trump dukej i hutuar nga turbullira e aktivitetit maniak.

“Unë kurrë nuk kam bërë ndonjë pazar mobiljesh”, qeshi duke ngritur krahët.

Anëtarët e stafit të tij ishin të çoroditur.

Vetëm pas mesnatës, të shtunën, më 8 tetor, fushata postoi një videoklip prej 90 sekondash në faqen e Facebook të Trump.

Përpara një sfondi të errët me rrokaqiej të ndriçuar, Trump pa direkt në kamera.

“Unë kurrë nuk kam thënë që jam një person i përsosur, as nuk pretendova të jem dikush që nuk jam.

Kam thënë dhe bërë gjëra për të cilat pendohem, dhe fjalët e lëshuara më shumë se një dekadë më parë janë një prej tyre.

Kushdo që më njeh, e di se këto fjalë nuk pasqyrojnë se kush jam unë.

E thashë, unë kam gabuar dhe kërkoj falje, “tha ai.

Trump shtoi:

“Kam thënë disa gjëra të marra, por ekziston një dallim i madh midis fjalëve dhe veprimeve të njerëzve të tjerë.

Bill Klinton ka keqtrajtuar gratë dhe Hillari ka ngacmuar, sulmuar, turpëruar dhe kërcënuar viktimat e tij.

Ne do të diskutojmë më shumë për këtë gjë këto ditë.

Shihemi në debatin e së dielës. ”

Për as edhe një moment Trump nuk do ta konsideronte braktisjen e garës.

Ai ishte i pandryshuar nga qortimet e ligjvënësve republikanë; shumica e tyre ishin të njëjtët njerëz që kishin kundërshtuar kandidaturën e tij që nga fillimi i tij.

Nuk kishte aspak interes për ato që thuheshin.

Ishte vetëm një politikan, reagimi i të cilit e shqetësonte: Pence.

Trump ishte rritur jashtëzakonisht shumë nga Pence.

Kishte një sinqeritet për shokun e tij drejtues, që e mendonte të rrallë dhe të dashur.

Sigurisht, Trump-it, Pence i dukej pak i çuditshëm : mënyra se si ai lutej gjithmonë; se si ai i referohej gruas së tij, Karen, si “Nëna”; dhe se si çifti ishte vazhdimisht duke mbajtur duart.

Por, ai e vlerësonte seriozitetin me të cilin Pence dukej se besonte, si shumë pak veta në parti, se Trump ishte një njeri i mirë.

Trump kishte punuar shumë për të fituar atë besim.

Në natën e debatit presidencial të 4 tetorit, ai madje la një mesazh zanor për Pence, duke i bërë të ditur se do të thoshte një lutje për të.

Duke folur në Ohajo vetëm pak kohë pasi aksidenti i Access Hollywood u publikua, Pence e kishte konsideruar fillimisht lajmin si një tjetër çështje e krijuar nga mediat.

Megjithatë, menjëherë pas kësaj, ai e telefononte Trumpin, duke kontrolluar si ishte çdo ditë, i shqetësuar.

Ai e këshilloi Trumpin të ofronte një falje të sinqertë.

Kjo ishte gjëja e fundit që u dëgjua nga i emëruari VP (zëvendëspresident).

Pence shkoi përsëri në Indiana dhe e shkëputi veten nga bota e jashtme, duke u lutur me gruan e tij dhe u tha këshilltarëve të tij se nuk ishte i sigurt nëse mund të vazhdonte me fushatën.

Pas telefonatës të premten mbasdite me mikun e tij në garë, ai tha: “Nënës nuk do t’i pëlqejë kjo.”

***

Vidio e Trump nuk pati shumë impakt për të ndaluar rrjedhën e komenteve.

Të shtunën në mëngjes, një tjetër grup i republikanëve – kongresmenë, senatorë, guvernatorë, ish- rivalë kryesorë – njoftuan kërkesën për dorëheqje nga Trump.

Lista përfshinte gjithashtu Bill Bennett, ish-sekretar i arsimit dhe Condoleezza Rice, ish-sekretare e shtetit.

Nga mesdita së shtunës, më 8 tetor, më shumë se dy duzina zyrtarësh të zgjedhur republikanë e kishin braktisur Trump (duke numëruar vetëm ata që aktualisht janë në detyrë).

Shumë prej tyre po bënin thirrje që Pence ta zëvendësonte atë si kandidat i GOP.

Midis tyre ishin senatori Xhon Thune, një anëtar i kryesisë së GOP dhe Ann Wagner, kongresistja e Misurit dhe një ish-bashkëkryesuese e komitetit të partisë kombëtare.

Priebus vazhdoi ta neglizhonte sugjerimin.

Si ish-këshilltar i përgjithshëm, ai e dinte më mirë se çdokush se nuk ekzistonte asnjë shans që të detyrohej kandidati i partisë – veçanërisht jo në këtë fazë të vonë.

Kur mori një telefonatë të shtunën në mëngjes nga komisioneri kombëtar i Wisconsin, Steve King, duke e informuar atë se disa anëtarë të RNC po mendonin për një kryengritje të organizuar, kryetari i partisë i tha të njëjtën gjë që u tha të tjerëve: “Nuk do të funksionojë. ”

Por Priebus u shqetësua, ashtu si edhe për të gjithë të tjerët me të cilët foli, se një tjetër skandal do të dilte së shpejti.

Kishte thashetheme gjatë javëve të fundit se një skandal vdekjeprurës nga investigimi i opozitës po afronte; se diku ekzistonte një thesar i vërtetë i kasetave të vjetra që zbulonin biseda të Trump.

Ndërsa nuk kishte asnjë rrugë për ta hequr Trump, nuk ishte përjashtuar mundësia që Trump të lihej mënjanë.

Duke kuptuar nga këshilltarët e Pence-s se guvernatori i Indiana do të ishte i gatshëm të merrte përsipër postin, nëse Trump do e linte, Priebus foli në orët e vona të premten mbrëma me aleatë të besueshëm-Ryan dhe udhëheqësin e shumicës së Senatit, Mitch McConnell, si dhe stafin e lartë dhe avokatët e partisë- duke diskutuar pengesat logjistike për zëvendësimin e një kandidati një muaj përpara ditës së zgjedhjeve.

Nuk do të ishte e lehtë: Votimi i hershëm kishte filluar në disa shtete, dhe fletët e votimit ishin shtypur në shumicën e tyre.

Pengesa më e madhe, natyrisht, ishte Trump.

Do të ishte mjaft e ndërlikuar që të shoqërohej Pence me një drejtues të ri; duke e bërë këtë pa bekimin e Trump do të ishte e pamundur.

Pak para orës 11:00 të mëngjesit të së shtunës, i emëruari republikan mblodhi komandën e lartë të fushatës në vendbanimin e tij në katin e 64-të të kullës Trump.

Rudy Giuliani, ish kryetari i bashkisë dhe një nga besnikët më të vendosur të fushatës së Trump, mbante një kapelë Yankees mbi kokën e tij.

Priebusi nuk ishte rruar.

Christie, e veshur me xhinse dhe një xhaketë Mets, tashmë e kishte njoftuar grupin se kishte nevojë për pushim pjesën tjetër të fundjavës dhe nuk do të shkonte në debatin e së dielës me Trump, siç ishte planifikuar.

“Pra,” filloi Trump, duke kërkuar për Priebus.

“Çfarë po dëgjon?”

Kryetari i RNC kishte kaluar ditën e kaluar duke mbrojtur kërkesën e ligjshme të Trump në emërimin e partisë, duke hedhur poshtë thirrjet për ta dëbuar atë dhe duke nxitur qetësi mes rrëmujës.

Por Priebus nuk mund ta mbulonte situatën.

Trump kishte nevojë të dëgjonte të vërtetën.

“Do t’jua tregoj atë që po dëgjoj,” tha Priebus.

“Ose ju do të humbisni si askush tjetër në histori, ose mund të dilni jashtë garës dhe të lejoni që dikush tjetër të kandidojë dhe mund të fitojë”.

Askush nuk tha asnjë fjalë.

Shumë besnikë të Trump që ishin mbledhur – fëmijët e tij, Hicks, Bannon, Conway, Christie, Bossie, Giuliani – u tronditën nga vlerësimi i hapur.

Kur Trump ecte nëpër dhomë, duke pyetur se çfarë mendonin njerëzit për shanset e tij, ai dëgjonte vetëm disa zhurma të mbytura të fytit.

Edhe Bannon e hodhi poshtë këtë herë.

Trump provoi ta kthente në humor.

“Pra, cili është lajmi i mirë”, tha ai?

Askush nuk qeshi.

Takimi zgjati 30 minuta më shumë, shumica e të cilave kaluan duke bindur Trump që të ulej për një intervistë atë pasdite me David Muir të ABC News.

Ekipi i tij tha se do të ishte mirë që të diskutonin plotësisht komentet dhe të pendoheshin për to, përpara debatit.

Trump ra dakord dhe takimi u mbyll.

Por pastaj ai ndryshoi menjeherë mendje.

Ai pretendonte se do të dukej “i dobët” ndaj një gazetari, qëllimi i vetëm i të cilit do të ishte nxjerrja e sa më shumë pendesave.

Sado që fantazohej për një partneritet të ri të Pence, këto pritshmëri u thyen.

“Mediat dhe institucionet më duan mua jashtë garës,” tha Trump.

“Unë kurrë nuk do të dal nga gara, kurrë nuk do të zhgënjej mbështetësit e mia! #MAGA. ”

Pence nuk gjendej askund.

Ryan i kishte kërkuar mikut të tij të vjetër të merrte pjesë në mbledhjen e së shtunës në lagjen e tij në vend të Trump.

Pence kishte pranuar. Por pastaj ai nuk u shfaq.

Nuk kishte asnjë njoftim, asnjë thirrje nga stafi i të emëruarit VP.

Në vend që të kthente telefonatat e Trump, ose të Ryan, ose të shkonte në Wisconsin, guvernatori i Indiana e kaloi të shtunën në shtëpi.

Ai kryesisht u lut me gruan e tij, Karen.

Ajo e pati paralajmëruar burrin e saj se nuk do të shfaqej në publik nëse ai vazhdonte si partner i Trump.

Pence shkroi për Trump një letër që tregon se çfarë i kishte shkaktuar audio e Trump atij dhe gruas së tij.

Kur dy prej këshilltarëve të Trump u informuan mbi letrën, u shqetësuan se do të ishte hera e fundit që dëgjonin prej Pence.

Ndërkohë, Ryan u la të shkonte i vetëm në Elkhorn-no Trump, pa Pence dhe pa Priebus.

Duke thirrur emrin e të nominuarit, përkrahësit e Trump në audiencë iu drejtuan Ryan-it gjatë fjalimit të tij.

“Turp për ty!” Bërtitën.

***

Gratë e kishin rrethuar Trumpin ulur prapa tavolinave drejtkëndëshe të mbuluara me pëlhurë ulliri.

Salla e vogël e konferencave, në kampusin e Universitetit të Uashingtonit në St Louis, nuk kishte hapësirë për shumë gjëra, përveç tabelave, shishe me ujë dhe një flamur amerikan.

Gazetarët nxituan në dhomë.

Kamera filloi të regjistronte.

Kishin mbetur më pak se dy orë deri në fillimin e debatit presidencial të 9 tetorit, një spektakël që do të merrte dhjetëra miliona shikime, dhe kandidati i GOP ishte duke vënë një shfaqje të papritur përpara lojës.

Pa paralajmërim paraprak, Trump mbajti një konferencë shtypi të improvizuar, së bashku me një grup grash që kishin akuzuar publikisht Bill Klinton për sjellje të keqe seksuale.

Brenda sallës së debatit, kur bashkë-moderatorët Anderson Cooper dhe Martha Raddatz i prezantuan, Trump dhe Clinton hynë nga krahët e kundërt të auditorit.

Ata iu afruan njëri-tjetrit, vetëm për të ndaluar papritur dhe për të qëndruar disa metra larg.

Nuk do të ketë shtrëngim duarsh.

Pasi një mësues kërkoi të bënte pyetjen e hapjes, nëse kandidatët mendonin se po modelonin sjellje të mirë për fëmijët e kombit, Cooper i erdhi natyrshëm të pyeste për vërejtjet e Trump.

Republikani i propozuar ofroi një përgjigje të përsëritur: “Nuk jam krenar për këtë,” tha ai.

Trump u përgjigj: “Kam respekt të madh për gratë.

Askush nuk ka më shumë respekt për gratë sesa unë.”

Audienca pati reagime të shumta.

Kur moderatorët u kthyen tek Clinton, ajo, si Trump, filloi me një fjali të praktikuar shpesh.

“Me kandidatët e mëparshëm republikanë për president, nuk pajtohesha… por kurrë nuk pata dyshime për përshtatshmërinë e tyre”, tha Clinton.

“Donald Trump është ndryshe.”

Trump sulmoi dhe kundërshtoi të gjithë, duke kujtuar historinë e Bill Clinton si “abuziv ndaj grave” dhe mënyrën agresive të përdorimit të një serveri privat të postës elektronike nga Clinton, një çështje që ai nuk kishte arritur ta ngrinte gjatë debatit të parë.

“Nëse fitoj,” tha Trump, “unë do të udhëzoj prokurorin tim të përgjithshëm për një studim të posaçëm mbi situatën tuaj.

Sepse kurrë nuk ka pasur aq shumë gënjeshtra, aq shumë mashtrim. ”

“Gjithçka që ai tha ishte absolutisht e rreme”, u përgjigj Clinton kur mori fjalën duke shtuar:

“Është një gjë shumë mirë që dikush me temperamentin e Donald Trump nuk është përgjegjës për ligjin në vendin tonë”.

“Sepse do të ishe në burg,” u kthye Trump.

Disa anëtarë të audiencës u zgjuan. Të tjerët brohorisnin.

Ishte pa dyshim debati presidencial më i shëmtuar në epokën e komunikimit masiv.

Dhe ishte pikërisht ajo që kërkohej nga Trump.

Duke u përballur me presion, republikani i emëruar erdhi plot gjallëri.

Ai bëri të gjitha ndryshimet. Brenda 48 orësh gjakderdhja ishte ndalur: Republikanët i ndaluan thirrjet e tyre për tërheqjen e tij, Pence u kthye dhe fushata e tij vazhdoi sikur asgjë të mos kishte ndodhur.

“Ky debat më fitoi zgjedhjet.”(Tema