Belgjika fillon fushatën e Kampionatit Botëror kundër Panamasë në Stadiumin Olimpik të Fishtit në Soçi. Panama po shfaqet në Kupën e Botës për herë të parë në historinë e tyre, ndërsa kjo do të jetë e trembëdhjeta e Belgjikës dhe ata do të fillojnë si favoritë të mëdha këtu.

Skuadra aktuale e Belgjikës është përshëndetur si “brez i artë” i vendit. Lojtarë të tillë si Eden Hazard, Kevin de Bruyne dhe Romelu Lukaku janë duke arritur majat e tyre dhe faza është vendosur për atë që mund të bëhet një turne shumë i paharrueshëm për belgët.

Red Devils (Beligjika) përmes grupit të tyre të kualifikimit regjistruan(9 fitore, 1 barazim), duke shënuar 43 gola dhe duke pësuar vetëm gjashtë në proces për të përfunduar në vendin e pare me 28 pikë. Panama ndërkohë, pretendoi vendin e tretë dhe përfundimtar të kualifikimit të boërorit të CONCACAF me (3 fitore, 4 barazime , 3 humbje) duke mundur

Kosta Rika 2-1 në ndeshjen e tyre të fundit në sajë të një sulmuesi tani legjendar që shënoi në min e 88’ Román Torres.

Kjo do të jetë takimi i parë në mes palëve. Belgjika është në formë të mirë dhe që vjen nga humbja e tyre 2-0 kundër Spanjës. Ata kanë shkuar në një lojë të shkëlqyeshme të 19 ndeshje të pamposhtur: 14 fitore dhe 5 barazime. Që nga kualifikimi për në Rusi 2018, Panama ka një rekord më pak se-mbresëlënës me 2 fitore, 2 barazime , 4 barazime të gjitha miqësore .

Lojtarët që duhet të shohin: Belgjika shfaqet në ekipin me yll, por pret Kevin de Bruyne të tërheqë strings dhe të furnizojë municion për njeriun e synuar, Romelu Lukaku.Roman Torres është ylli i Panamasë dhe që mbrotja belge duhet ta mbajë nen vezhgim.

Sulmi i Stat: Dhjetë prej trembëdhjetë ndeshjeve të fundit të Belgjikës kanë përfunduar 3 gola për ndeshje të shënuar.Panama nuk ka shënuar në katër nga gjashtë ndeshjet e fundit.

Belgjika ka mbajtur pesë here portën e paprekur në shtatë ndeshjet e fundit.
Në 2018, Belgjika ka shënuar 11 gola dhe ka pësuar një, krahasuar me rekordin e Panamasë për vetëm një gol të shënuar dhe tetë të pësuar!/Lexo.al/ E.H