Ministri i Brendshëm turk, raporton se deri më tani 4 persona kanë humbur jetën dhe dy kanë mbetur të pla gosur pas tërmetit me magnitudë 6.8 të shkallës rihter që go diti Turqinë. Deri më tani mësohet se 5 ndërtesa janë shka tërruar.

Sipas mediave turke, tërmeti ka qenë me magnitudë 6.8. Epiqendra ka qenë në rrethin Sivrice të Elazig në orën 20:55 me orën lokale dhe është ndjerë në shumë qytete të tjera.