Matthijs de Ligt i ka thënë jo Barcelonës për shkak të konkurrencës, pasi talenti 19-vjeçar dëshiron një vend startues dhe jo të jetë zëvendësues – kështu raportojnë mediat e Spanjës, që tani kanë shtyrë ekipet tjera të hidhen edhe më shumë në sulm për mbrojtësin e talentuar holandez.

Sipas “De Telegraaf”, Juventusi duket më së shumti e interesuar për 19-vjeçarin dhe madje ka bërë gati një ofertë prej 70 milionë eurove.

Raportohet se nëse transferohet në Torino, De Ligt mund të fitojë 15 deri në 20 milionë euro në sezon, pasi kjo është mënyra e vetme për ta bindur futbollistin që t’i bashkohet “Zonjës së Vjetër”, për shkak edhe të çmendurisë së PSG-së, që është e gatshme që tani t’ia japë atë pagë talentit holandez.

Nuk përjashtohet mundësia që De Ligt të shkojë në Anfield te Liverpooli, Virgil van Dijk po bën të pamundurën për ta bindur bashkëkombësin që t’i bashkohet atij në Angli.