Ditën e sotme vendi ynë do të karakterizohet nga moti me kthjellime dhe vranësira të shpeshta gjatë paradites më të theksuara në zonat Juglindore dhe Lindore dukle gjeneruar reshje të pakta shiu dhe bore.

Ndërsa pasditja dhe nata do të sjellin përmirësim gradial të kushteve të motit, ku kthjellimet do të jenë dominale në të gjithë vendin.

Sipas Meteoalb era do të fryjë me shpejtësi 35 km/h nga drejtimi verilindor duke krijuar në det dallgëzim 3 ballë.

Temperaturat e ajrit do ulen lehtë në mëngjes dhe mesditë duke u luhatur vlerat ditore nga 0 gradë deri në 16 gradë.