Triumvirati i viteve të fundit, i përbërë nga Cristiano Ronaldo, Messi dhe Neymar, ka një konkurrencë të ashpër mes veti në muajin e futbollit global, veç të tjerave.

Nga njëra anë Salah, zbulimi i sezonit. Nga ana tjetër, Griezmann, “princi galic”, që troket me zë të lartë në derën e Olimpit. Por ata nuk janë të vetmit. Ne po ju paraqesim një listë me sulmues, që e rregullojnë fokusin e tyre për të qenë më të saktët e produktivët në Kupën e Botës 2018. Ja si kuotohen favoritët për “Këpucën e Artë” në Rusi nga kompania më e madhe e basteve në Shqipëri, “Eurolloto”.

Leo Messi
Argjentinasi ka qenë golashënuesi më i mirë i sezonit në ligat e mëdha. Me 34 gola në 36 ndeshje, takimi i tij me golin është pothuajse çdo sfidë. Rreziku më i madh është në këmbën e majtë, këmbën me të cilën ai ka shënuar 32 gola. Në Europë, ylli argjentinas ka shënuar 6 gola në 8 ndeshje, sezonin e fundit. Nëse fut 10 euro në baste për Leo Messin, se do të jetë golashënuesi më i mirë në Botëror, atëherë do të marrësh 100 euro. Pra, koeficenti është 1/10.

Cristiano Ronaldo
Portugezi ka shkëlqyer në Ligën e Kampionëve, ku u shpall golashënuesi më i mirë i sezonit të fundit (15 gola). Në La Liga, pavarësisht nga fillimi i keq, vitin 2018 i ka përmirësuar të dhënat, duke i dhënë fund me gati një gol për lojë: 26 gola në 27 ndeshje. Produktiviteti i tij qëndron mes minutës 76 dhe 90. Ai ka realizuar 9 gola në këtë “fashë kohore” të ndeshjeve. Nëse do të jetë CR7 golashënuesi më i mirë i turneut në Rusi? “Eurolloto” thonë se për çdo 10 euro të luajtura, ju mund të fitoni 130 euro. Pra, koeficenti është 1/13.

Neymar
Dëmtimi i muajit shkurt e shkurtoi performancën e tij të mirë me PSG. 19 gola dhe 13 asiste në 20 ndeshje të Ligue 1 (plus 6 gola në Ligën e Kampionëve) janë shembuj të mirë të potencialit të tij, tashmë të provuar. Kthimi i tij me Brazilin nuk mund të kishte qenë më i mirë se me një gol në miqësoren kundër Kroacisë. Koeficenti i shpalljes golashënues i Botërorit të Rusisë për Neymar është 1/11.

Antoine Griezman
Francezi e ka udhëhequr Atletico Madridin për të pushtuar Ligën e Europës. Në Spanjë, me të ndodhi si me Ronaldon. Me fillimin e vitit të ri 2018, ai shpërtheu, për ta mbyllur sezonin me 19 gola në 32 ndeshje. Për t’u kujtuar ato pesë ditë të shkurtit, në të cilat shënoi 7 gola në dy ndeshje. Përveç kësaj, ai ishte golashënuesi më i mirë në kampionatin e fundit europian. Për “Eurolloto”, koeficenti i shpalljes së Griezmann si golashënuesi më i mirë i Botërorit të kësaj vere është 1/12.

Mohamed Salah
Është surpriza e sezonit: 43 gola (32 në Premier Legue dhe 10 në Europë). Falë performancës së tij, Liverpool mbërriti deri në finalen e Ligës së Kampionëve. Ai e ka kthyer Egjiptin në fazën finale të Kupës së Botës. Duket e vështirë të bëhet kryegolashënues në në Rusi…, apo jo? Koeficenti i “Eurolloto” për këtë është 1/44.

Harry Kane
Britaniku e mbylli 2017-tën me mjeshtëri, duke u bërë golashënuesi më i mirë në këtë vit kalendarik. Ai shfaqet në Kupën e Botës 2018 me 41 gola të shënuar në 48 ndeshje për Tottenham. Është kapiteni dhe shpresa e Anglisë për të marrë sa më shumë që të jetë e mundur nga turneu rus. “Eurolloto” sugjeron të luash me 10 euro për Kane si golashënuesi më i mirë i Kupës së Botës së kësaj vere, sepse do të fitosh 160 euro, sipas koeficentit 1/16.

Cavani dhe Suárez
Sulmuesit uruguajan, që luajnë te PSG dhe Barça, formojnë një duet të frikshëm. Kombëtarja uruguajane është e sigurt për performancën e saj ofensive. Mes tyre, këta të dy kanë shënuar 69 gola këtë sezon. “Eurolloto” sugjeron koeficentin 1/32, nëse Cavani bëhet golashënuesi më i mirë i Botërorit, ndërsa për Luis Suarez kanë kuota të tjera, 1/28.