Kryeministri Edi Rama ishte në Laç, ku inspektoi zonën pas tërmetit të 26 nëntorit. Ai ishte i shoqëruar nga ministret Elva Margariti dhe Ogerta Manastirliu.

Rama iu kërkoi banorëve të dorëzojnë dokumentet për të marrë bonusin e qirasë, ndërsa inspektoi gjithashtu edhe godinën e spitalit.

“Shumë shpejt do të ndërtojmë një spital të ri,do të prishim të vjetrin. Do të bëhet një projekt i madh për Laçin, por do jetë në disa faza. Besoj
se deri në fund të pranverës ne do të kemi spitalin e ri. Mendoj se deri në qershor, për një periudhë 6 mujore, spitali duhet të jetë gati”, tha Rama.