Është cilësuar si një ndër vajzat më seksi të ekranit, pork a vendosur të lerë pas pozat provokuese dhe t’i futet seriozisht politikës. Arta Nitaj u bë e njohur me pjesmarrjen e saj në disa seriale që transmetoheshin në Kosovë, por edhe në moderimin e emisionit “Dueli sportive”.

Brune, simpatike dhe provokuese, moderatorja ka vendosur të eksplorojë një tjetër fushë, atë të politikës. Arta Nitaj është bërë pjesë e Dekadës së re të Partisë Demokratike të Kosovës. Këtë lajm moderatorja e ka bërë të ditur përmes një postimi në rrjete sociale.

“Nga sot fillova rrugetimin tim të ri në fushën e politikës, në Dekaden e Re të Partisë Demokratike të Kosovës, ku frymëzim për mua ishte Ariana Musliu Shoshi, anëtarja me vlerat më të larta njerëzore dhe intelektuale”,- ka shkruar Arta Nitaj në profilin e saj.