Një tërmet i një magnitude të ulët ka goditur mëngjesin e sotëm juglindjen e Vlorës. Sipas Institutit të Gjeoshkencave, Energjisë, Ujit dhe Mjedisit, epiqendra e tërmetit me magnitudë 2.2 ka qenë në fshatin Gjorm, 20 kilometër larg qytetit të Vlorës dhe është ndier në mesnatë, rreth orës 1:22. Në muajin prill ky është tërmeti i 4 në zonën e Vlorës. Ditën e djeshme një tërmet me magnitudë 3.2 ra në Lukovë, dhe dy të tjerë në Fteres dhe Borsh me magnituda 3.1 e 2.1.