Pas sloganit te protestes se sotme para Kuvendit ku moren pjese deputete te opozites dhe disa gazetare, te cilet jane kunder ligjit te Antishpifjes, ne rrjet ka nisur ironia dhe gallata.

Duke iu referuar shprehjeve apo simbolikave me te cilat asociohen disa personazhe publike dhe politike, ne rrjetet sociale eshte kthyer ne MEME parrulla e protestes.

Me pikantet jane ato politiket, ku Lulzim Basha thote ‘Mos ma prishni Gjumin’, Ilir Meta thote ”Mos ma prek floririn’‘, ndersa Kryemadhi ‘Mos ma prek silokonin dhe filxhanin”.