Modelja e famshme shqiptaro-holandeze Amantia Van Holthe do të marrë pjesë në një agjenci mode në Tiranë.

Agjencia do të drejtohet nga Klevis Çota, i njohur për menaxhimin e shumë modeleve të suksesshme në Shqipëri, të cilat i kemi parë në emisione, sfilata apo videoklipe.

Ajo ka realizuar një set fotografik ku ka mahnitur me format dhe bukurinë e saj.

Fotot e 18-vjeçares janë realizuar nga Gerti Ibra, një fotograf i talentuar shqiptar, i cili prej vitesh e ka ngritur karrierën e tij në Itali.

Ajo ka lindur në 10 prill të 2002 në Den Haag të Hollandës, nga një baba hollandez dhe mamanë shqiptare.

Shkollen fillore e vazhdoi tek “Oranje Nassau” dhe e mbaroi në “Benoo Nwrdenhoutse School”. Amantia vazhdoj shkollën e mesme tek “Zandvliet College” dhe në vitin 2018 për arsyeje shpernguljeje në Amerike po ndjek “Gulf Coast High School” në Florida të SHBA-së.

Amantia që e vogel ka qenë shumë fotozhenike dhe e kishte pasion modën e modelimin dhe këtë e ka treguar duke bërë dizenjime të veçanta si dhe duke krijuar aksesorë të ndryshëm.

Prandaj ajo është e vendosur tashmë që të krijojë koleksionin e vet në dyqanin e saj të hapur së fundmi në Amerikë “Bio Neë York”.

Amantia gjithashtu ishte dhe imazhi i një kompanie të re në SHBA.

Ajo ka një pasion që nuk ka lidhje me modelingun…makinat e shpejta sportive dhe di t’i manovojë shumë mirë.

Modelja ndjen krenari dhe e pëlqen shumë Shqipërinë, njerëzit e muzikën e vendit të saj.