Nëse skuadra bëri një ditë e gjysmë pushim në fundjavë, Manuel Neuer preferoi të bënte një tur me biçikletë në Tirol, ku natyra dhe relievi i dhanë mundësi të shijonte një mini stërvitje.

Dje skuadra gjermane rifilloi stërvitjen dhe për Neer kjo është një javë vendimtare.

Trajneri Low deklaroi para disa ditësh se portieri do të udhëtojë me skuadrën vetëm nëse rikuperohet plotësisht dhe të jetë gati të luajë si numri 1.

Në program janë ndeshjet miqësore me U-20, aty do të shihet edhe forma aktuale e portierit në lojë.

Gjatë stërvitjes Manuel ka shfaqur një dëshirë të madhe për t’u rikthyer, ai kërkon me çdo kusht të udhëtojë në Rusi për të mbrojtur portën e Kombëtares gjermane.