Eros Grezda dhe Ermir Lenjani nuk e zhvilluan seancën e parë stërvitore me Kombëtaren. Të dy futbollistët nuk ishin në grupin me të cilin Panucci nisi stërvitjen e parë në përgatitjet për ndeshjen me Skocinë, besohet për shqetësime të lehta, duke qenë se Grezda të shtunën e kaluar ishte në formë të shkëlqyer në ndeshjen e Rangers, ku shënoi edhe dy gola përballë Motherwell.

Një bisedë prej më tepër se 15 minutash me grupin kuqezi, ndaj të cilit Panucci u shfaq me tone kritike në konferencën për shtyp të së hënës, duke vënë theksin te mungesa e komunikimit në fushën e lojës dhe ajo e pësimit të golave të çuditshëm në goditjet standarde. Fytyra serioze, me lojtarët që i pret një javë jo e lehtë, duke qenë se Panucci paralajmëroi rregulla akoma më të forta në grumbullim dhe stërvitje, ku, sipas tij, nuk ka vend për buzëqeshje, por vetëm për punë.

Gjithsesi, në seancën e parë stërvitore, ku mediat u lejuan të qëndronin për vetëm 15 minutat e para, ishte parashikuar një program i lehtë stërvitor, duke qenë se shumë prej lojtarëve vijnë nga impenjimet me kampionatet respektive. Kombëtarja do të qëndrojë në resortin “Tropikal” në Durrës, ku është grumbulluar, deri të premten e ardhshme, kur do të transferohet drejt Shkodrës, një ditë para takimit të fundit në grupi në Nations League me Skocinë.