Një tërmet me magnitudë 4,6 ballë të shkallës Rihter tronditi ishullin e Kretës mëngjesin e sotëm.

Tërmeti ra në orën 03:24 me epiqendër në det, rreth 63 kilometra në verilindje të Zakros.

Nuk ka raportime për viktima apo dëme materiale por banorët janë tronditur dhe kanë dal jashtë banesave të tyre.

Nuk ka kaluar shumë kohë nga tragjedia në ishullin Kos që i shkaktori rreth 100 viktima Greqisë.