Partia Demokratike ka përjashtuar Rudina Hajdarin, menjëherë pas intervistës së dhënë në “Zërin e Amerikës”. Vendimi është bërë publik nga ana e sekretarit të PD-së, Gazmend Bardhi.

Ai tha se Rudina Hajdari nuk përfaqëson më PD-në. Sipas tij, sakrificat e Azem Hajdarit do t’i çojnë ata para, pra ai, Klevis Balliu, Salianji, Flamuri, Grida etj, e jo Rudina.

“Vendimi i Rudina Hajdarit është personal. Mandati është i demokratëve! Është e qartë se nga sot ajo nuk përfaqëson më Partinë Demokratike në Parlamentin e Krimit dhe për pasojë nuk është më as anëtare e Këshillit Kombëtar të PDSH.

Kaq mjafton! Në rastin e Rudina Hajdarit, çdo vendim statutor është i panevojshëm, sepse formalisht ajo nuk rezulton e regjistruar si anëtare e Partisë Demokratike.

Azem Hajdari ka qenë, është dhe do të mbetet simbol i demokratëve dhe historisë së Partisë Demokratike. Beteja dhe amaneti i tij për liri dhe demokraci është sot më aktual se kurrë, kur Shqipëria rrezikohet nga një Qeveri ilegjitime, kriminale dhe e korruptuar.

Për këtë amanet të Azem Hajdarit foli Kiri Hajdari në protestën e 5 Marsit, përkrah demokratëve që dorëzuan mandatet e deputetëve.

Sakrifica sublime e Azem Hajdarit nuk do të shkojë dëm. Demokratët dhe qytetarët janë në këmbë për të mbrojtur Lirinë dhe Demokracinë, për të mos lejuar që shqiptarët të qeverisen nga krimi.

Ata kanë folur qartë më 16 Shkurt dhe do të flasin edhe më qartë më 16 Mars: Shqipëria do të bëhet si gjithë Europa. Koha e Edi Ramës ka mbaruar”, shprehet Bardhi.

PD ka vendosur ndërkohë direkt, të heqë emrin e Rudina Hajdarit si të deleguar në degën 11 në Tiranë dhe të vendosë ish-deputetin Enkelejd Alibeaj, a thua e kishin gati vendimin për përjashtimin e saj.

Ironia është se PD ka vendosur ta përjashtojë Rudinën, ditën e lindjes së Azem Hajdarit, njeriu që themeleoi këtë parti, por që u përndoq nga partia e vet, jo vetëm ai, por edhe fëmijët.