Kampionët evropianë në fuqi Portugalia përballen me fqinjët e Spanjës në Soçi për të përfunduar ditën e dytë të Kupës së Botës 2018 . Shorteu i dhjetorit të kaluar i pa këto dy ekipe të rënda të vendosur së bashku me Marokun dhe Iranin në Grupin B, i cili është ndoshta një nga grupet më të lehta në letër.

Shkarkimi i së mërkurës i trajnerit të Spanjës, Julen Lopetegui, për marrjen e punës së Real Madrid pa njoftuar Federatën Spanjolle ndoshta e ka ndryshuar ekipin në mentalitetin e lojës që do të ketë.

Lopetegui u zëvendësua nga Fernando Hierro, por ky ndryshim i minutës së fundit mund të jetë i dëmshëm vetëm për ekipin.

Portugalia, e cila kryesoi grupin e tyre kualifikues (9 fitore, 0 barazime ,1 humbje), kanë ardhur me shumë besim në Rusi 2018 duke i prirur CR7. Që nga kualifikimi, Fernando Santos ka luajtur shtatë miqësorë, duke fituar vetëm tre . Ata po vijnë nga një fitore 3-0 kundër Algjerisë në ndeshjen e tyre të fundit të nxehmjes javën e kaluar.

Spanja fituese e Kupës së Botës së 2010 nuk kanë munguar në botëror që nga viti 1974 dhe shkojnë në Rusi pa asnjë humbje në 20 ndeshjet e fundit duke regjistruar (14 fitore dhe 6 barazime).

Ata ishin një nga vetëm katër skuadra evropiane që kaluan nëpër kampionatin kualifikuese të  pamposhtur (9 fitore, 1 barazim), duke shënuar shënuar 36 gola dhe duke pësuar vetëm 3.

Kjo do të jetë ndeshje e 37 e derbit Iberik (Portugali ka fituar 6 herë, 13 barazime dhe 17 fitore për Spanjën).

Takimi i tyre i vetëm i mëparshëm në botëror erdhi në Afrikën e Jugut 2010 kur Spanja fitoi 1-0 për të arritur në çerekfinale.

Beteja kryesore: Ndeshja e talentuar e Manchester United David de Gea ballafaqohet me golashënuesin kryesor portugez Cristiano Ronaldo (81 gola, 150 paraqitje). De Gea, i cili fitoi çmimin e parë të Premierligës Golden Glove këtë sezon, krenohet me një mbrëmje mbresëlënëse.

Asnjëra palë nuk ka arritur të shënojë më shumë se një herë në secilën nga katër takimet e fundit konkurruese midis palëve.

Portugalia kishte më shumë goditje për gol (230, 23.0 për lojë) të çdo skuadre në kualifikimet evropiane të Kupës së botës./Lexo.al/E.H