Një tërmet me magnitudë 6 të shkallës Rihter goditi perëndimin e Turqisë. Nga agjencia e lajmeve vendase raportohet se ka dëme materiale dhe disa persona kanë marrë lëndime të lehta.

Në fshatin Agdan minarja e një xhamie është shembur nga lëkundjet e forta. Qytetarët kanë braktisur të alarmuar banesat dhe janë paralajmëruar të mos kthehen pas.

Këtë periudhë në Shqipëri dhe Greqi kanë rënë një seri tërmetesh, të cilat kanë sjellë panik te popullata.