Riviera shqiptare është shtëpia e shumë vendeve të bukura dhe për t’i bërë gjërat pak më të lehta për planifikimin e udhëtimit tuaj, këto janë 15 Plazhet më të mira në Shqipëri për tu vizituar në vitin 2019.

Një nga gems “të fshehur” të Shqipërisë, dhe me të vërtetë një plazh parajsor. Vizitorët mund të shkojnë atje me anije ose makinë, megjithatë, udhëtarët e makinave do të duhet të ecin pak në plazh.

Plazhi i Gjipesë
Plazhi I Gjipesë është i shtrydhur në mes shkëmbinjve të lartë, gjë që ju jep ndjesinë e të qenit në një ishull të shkretë dhe jo në një plazh të rregullt.

Uji në Gjipe është kristal dhe ka ngjyrë të mahnitshme. Aventurierët gjithashtu mund të gjejnë disa plazhe të vogla përgjatë bregdetit si dhe shpella.

Grama
Një nga vendet më të bukura për t’u vizituar në Shqipëri, Grama Bay e bën një ditë të pabesueshme dhe është një udhëtim popullor ditor nga qyteti i Vlorës.

Për në Gramë, është më mirë të shkohet me anije, megjithatë, Alpinistët mund të shijojnë një shëtitje prej shtatë orësh për të shkuar. Kampingu lejohet, por sigurohuni që të keni ujë, ushqim dhe nevoja të tjera, pasi Gjiri i Gramës është i izoluar dhe i paarritshëm.

Dhërmi
Dhermiu është i njohur për jetën e natës gjatë verës dhe shtëpitë e saj tradicionale prej guri. Në vitet e fundit, gjithnjë e më shumë turistë skandinavë kanë gjetur rrugën e tyre këtu.

Drimadhe
Vetëm pas një udhëtim të shkurtër nga Dhermiu, vizitorët mund të shijojnë plazhin më të izoluar dhe më pak të mbushur me njerëz, atë të Drimadhes

Plazhi i Livadhit
Nëse jeni duke vizituar Himaren, atëherë ju nuk duhet të humbisni Livadhi Beach.

Plazhi i Livadhit është një nga plazhet më të gjata të rajonit dhe është i njohur për ujërat e thellë me ngjyrë blu si dhe për pemët e ullirit përreth.

Borsh
Borshi ka një nga plazhet më të gjatë në bregun e Detit Jon. Borshi është i famshëm për plazhin e saj me ujra të kaltër.

Plazhi është 7 km i gjatë dhe ende është i paprekur nga turizmi masiv. Aty mund të shkoni lehtë me autobuz, taksi ose makinë, nga Saranda dhe Himara.

Plazhi i Lukovës

Plazhi i Lukovës është një nga plazhet më të famshme shqiptare përgjatë Rivierës dhe është një nga plazhet më të mirë në Shqipëri. Ai është e rrethuar nga gjelbërimi dhe uji kristal i qartë blu.

Plazhi I Pulebardhës.
Një plazh i bukur në mes Sarandës dhe Ksamilit. Ai është e vendosur në veri të Ksamilit.

Mango Beach
Një plazh popullor në Sarandë i cili ka të gjitha lehtësitë që ju duhen për një pushim të mrekullueshëm. Saranda është gjithashtu një bazë e shkëlqyer për të eksploruar Shqipërinë e Jugut. Aty ka  shumë hotele dhe restorante me çmimeve të ndryshme.

Plazhi Pasqyrave
Eshtë një perlë e fshehur për shumicën e pjesëve të vitit, por në muajin gusht, këtu tentojnë të vijnë shumë tnjerëz. Aty  është shumë e lehtë të shkosh nga Saranda dhe Ksamili, qoftë me autobus ose me taksi.

Ksamili
Në Ksamil ka disa plazhe, kështu që ju nuk do ta keni problem të gjeni një vend të bukur e me rërë. Ksamili është me të vërtetë një parajsë në Evropë, një destinacion tjetër popullor në rajonin e Mesdheut. Koha më e mirë për ta vizituar është ose në maj ose në fillim të qershorit ose pas verës në shtator.

Plazhi Palasës
Një plazh natyror me uji të kaltër e i mahnitshëm. Plazhi i Palasës ndodhet në veri të Himarës dhe plazhit të Drimadhes. Ai është ende i paprekur dhe nuk ka shumë ndërtesa. Ai është gjithashtu i famshëm për klabet dhe jetën e natës

Durrësi
Durrësi është një nga destinacionet më të njohura të plazheve në Shqipëri dhe shtëpia e një prej plazheve më të populluar. Durrësi  është vetëm 40 minuta me makinë nga kryeqyteti shqiptar, kështu që përveç turistëve ndërkombëtarë, është gjithashtu destinacion popullor për banorët gjatë verës.

Plazhi i Jalës
Jale është një tjetër destinacion popullor i plazheve shqiptarë, sidomos gjatë verës. Ky destinacion ndodhet në mes të Dhërmës dhe Himarës.

Rana e Hedhun
Një nga plazhet më unikal në Shqipëri. Rana e Hedhun është shtëpia e disa dunave mbreslënëse të rërës që ndodhen në shpatet e malit. Rana e Hedhun

 Ndodhet afër Shëngjinit dhe është rreth 1.5 orë me makinë nga Tirana. Falë një rruge relativisht të re, Rana e Hedhun tani është lehtësisht e arritshme nga rruga.