Partia Demokratike, LSI dhe partitë e tjera opozitare do të zhvillojë sot në orën 18:00 protestën e radhës, e cila nuk do të jetë përpara Kryeministrisë dhe Kuvendit si në nëntë tubimet e tjera, por në akset kryesore që lidhin Jugun dhe Veriun e vendit me kryeqytetin për të paralizuar qarkullimin. Ndërkohë që dy orë përpara protestës, sot në 16:00 krerët e LZHK, PAA, PBDNJ, PDK, PR, aleatë të PD dhe LSI do të zhvillojnë një takim me Ambasadorin e Bashkimit Europian në Shqipëri Luigi Soreca.

Kjo formë protesta vjen pas vendimeve të PD-LSI për të përshkallëzuar aksionin politik, për të detyruar mazhorancën të pranojë kushtin për largimin e kryeministrit Edi Rama. Në Elbasan, te rrethrrotullimi i Bradasheshit do të bllokohet aksi që lidh Juglindjen me Tiranën, zona e Jugut do të bllokohet në rrethrrotullimin e Sheqit të Fierit.

Protestuesit nga Veriu i vendit do të grumbullohen në Milot. Një tjetër pikë do të jetë ajo te Shkëmbi i Kavajës dhe kryesorja te sheshi ‘Shqiponja’ për të bllokuar hyrjen në Tiranë. Për të diskutuar mbi detajet e protestës, Monika Kryemadhi zhvilloi dje një takim me kryetarët e degëve të LSI-së në rrethe. Ky është një skenar i përsëritur nga opozita, pasi edhe më parë ka bllokuar rrugët, ndërsa në 11 maj do të jetë protesta kombëtare para Kryeministrisë. Vitin e kaluar, po në këto arterie kryesore të vendit opozita bllokoi rrugët disa herë si shenjë e mosbindjes civile. Edhe tani, një vit më pas, opozita vijon që të kërkojë largimin e Ramës dhe krijimin e një qeverie tranzitore për të përgatitur zgjedhjet e parakohshme parlamentare. PD dhe LSI kanë paralajmëruar se nuk do të lejojnë zhvillimin e zgjedhjeve lokale, ndërsa nuk u regjistruan në KQZ.

 • Pikat që do të bllokohen nga opozita
  Tiranë, rrethrrotullimi Shqiponja
  Durrës-Kavajë, Plepa Autostradë- përballë shtëpisë së pushimit
  Fier, rrethrrotullimi Sheq
  Elbasan, rrethrrotullimi Bradashesh
  Milot, karburanti në autostradë
 • Ish-deputetët që do ndjekin bllokimin e rrugës në Tiranë do të jenë:
  Dhurata Cupi
  Astrit Veliaj
  Fatbardha Kadiu
  Genc Pollo
  Valentina Duka
  Klevis Balliu
  Isuf Cela
  Aldo Bumci
  Izmira Ulqinaku
  Lorenc Luka
  Grida Duma
  Albana Vokshi
  Jorida Tabaku
  Halim Kosova
  Gent Strazimri
  Agron Shehaj
 • Në Durrës do të jenë;
  Edi Paloka
  Oerd Bylykbashi
  Orjola Pampuri
  Florion Mima
 • Në Elbasan do të jenë;
  Edmond Spaho
  Endri Hasa
  Luçiano Boçi
  Ervin Salianji
  Hekuran Hoxhalli
 • Në Fier do të jenë;
  Enkelejd Alibeaj
  Nada Meçorapaj
  Tritan Shehu
 • Në Milot do të jenë;
  Flamur Noka
  Lorenc Luka
  Bardh Spahia
  Izmira Ulqinaku
  Romeo Gurakuqi
  Xhemal Gjunkshi
  Lindita Metaliaj
  Andon Frrokaj