Një tërmet i fortë goditi para pak minutash Turqinë. Sipas raportimeve tërmeti ishte shumë i fuqishëm me një magnitudë prej 7 ballësh dhe dëmet mund të jenë të mëdha në zonën e goditur.

Sipas institutit EMSC epiqendra ishte rreth 200 km nga qyteti i Gaziantep me një thellësi prej 2 kilometrash