Piloti holandez, Edwin Straver, 48 vjeç, ndërroi jetë tetë ditë pasi pësoi një aksi dent fatal gjatë etapës së 11-të dhe të parafundit të “Dakar 2020”.Vd ekja e sportistit është e dyta e këtij edicioni, pasi më parë u aksi dentua portugezi Paulo Gonçalves (etapa e shtatë), i cili gjithashtu nuk arriti t’u mbijetonte pla gëve.

Straver ishte kampioni aktual në kategorinë Origjinale (pa ndihmës) kur ndodhi aksi denti. Piloti me përvojë ra me një shpejtësi prej rreth 50 km/orë dhe qëndroi për dhjetë minuta në arr est kardiak. Përveç kësaj, ai pësoi një thyerje të një vertebre cervikale si pasojë e go ditjes së fortë, teksa ky aksi dent fatal i kushtoi jetën.