Teksa afati për skadimin e mandateve ishte e limituar, opozita e vendit është kthyer në Kuvend. Shkak për këtë është bërë kauza e studentëve ku thonë se veç për ata u kthyen në seancën plenare.

Mësohet se nga PD të pranishëm në sallën e Kuvendit janë deputeti Ervin Salianji, Izmira Ulqinaku, Valentina Duka si dhe Luçiano Boçi. Ndërkohë nga LSI janë Petrit Vasili, Luan Rama, Kejdi Mehmetaj, Floida Kërpaçi.