Ekstradimi i Izet Haxhias në Shqipëri paralajmëroi edhe hapjen e gjyqit mbi vrasjen e Azem Hajdarit. Ish-badigardi i Sali Berishës është dënuar me 25 vite burg, si pjesëmarrës në atentatin ndaj demokratit.

Por, një nga shumë emrat, të cilët ish-kryeministri Berisha i ka lidhur me vrasjen e Azem Hajdarit, ka qenë edhe Skënder Gjinushi.

“E keqja është që gjyqin e bëjmë rrugëve, apo nëpër media.

Gjyqet bëhen në gjykata , andaj është e rëndësishme t’i lëmë ato të flasin. Por, një nga rezultatet e para është rihapja e kësaj dosje.

Dhe ka shpresë që do të ketë rezultat, sepse tashmë ka rënë ai presion politik, veçanërisht nga krahu ai atij që leh më shumë në këtë drejtim.”– shprehet Gjinushi,

Pyetjes së Tirana Today, se përse ish-kryeministri Berisha nuk ka dëshmuar asnjëherë para Prokurorisë, Gjinushi përgjigjet:

“Akoma nuk jeni mësuar ju me Berishën, ka 27 vjet që nuk ka lënë njeri pa akuzuar, krim pa e ditur. Ai e di para se të bëhet krimi. Berisha nuk ka lënë njeri pa akuzuar, asnjë akuzë pa lëpirë, pra sipas rastit, ashtu e hedh edhe vallen. Është njeriu më delirant, më shpifës, më deformues i çdo të vërtete.”- tha Gjinushi.

Sipas mediave, Skënder Gjinushi është një nga emrat i cili pritet të dëshmojë në sallën e gjyqit.

“Boll llomotitën apo shpifën kushdo qoftë e bëri këtë krim.

Ja ku është drejtësia, të ringrihet, të vendoset në bazat që duhet dhe atje gjithkush të thotë fjalën e vetë.

Pasi kjo është një ndër çështjet që duhet zbardhur përfundimisht.

Po ashtu edhe disa nga skandalet më të mëdha që kanë ndodhur ndër vite”,-përfundon Gjinushi. /Tiranatoday/J.J