Erërat e forta që kanë përfshirë Holandën, kanë shkaktuar stadiumin “AFAS Stadion”, ku luan skuadra e AZ Alkmarit. Era ka shkaktuar një dëm kolosal, ku një pjesë e mbulesës së stadiumit është shkatërruar dhe shembur.

Një video tregon momentin që stadiumi u shemb nga era, që fatmirësisht nuk kishte tifozë apo lojtarë në të. Stadiumi me 17 mijë vende u inaugurua në 2006, ndërsa do të duhet një kohë e gjatë për riparimin e saj.

Vetëm pak ditë më parë, në këtë stadium ishin të pranishëm 13 mijë tifozë që ndoqën ndeshjen e kampionatit me Fortuna Sitardin.