Prokurorët francezë kanë nisur hetimet për nga oficerët më të lartë të sigurisë së presidentit Emmanuel Macron, i cili sulmoi protestuesit në Paris, ndërsa veshur mbante një maskë policore.

Alexandre Benalla, një asistent i shefit të stafit të Presidentit Emmanuel Macron, u filmua duke kapur me forcë një grua dhe një burrë gjatë protestave të majit.

Ai u kap në video nga një aktivist student dhe u largua nga vendi i ngjarjes pasi u sfidua në kamera.

​Videoja, e botuar fillimisht nga Le Monde , është potencialisht e dëmshme për presidentin francez sepse zyrtari i sigurisë, Alexandre Benalla, ishte një anëtar i lartë i stafit të sigurisë në Pallatin Elysee.

Incidenti ndodhi në një vend turistik të popullarizuar në Place de la Contrescarpe të Parisit, ku rreth 100 njerëz ishin mbledhur për të protestuar më 1 maj.

Videoja origjinale, e postuar në mediat sociale nga 21-vjeçari Taha Bouhafs, tregon një burrë në një përkrenare policore që nuk është në uniformë duke u bashkuar me policinë e trazuar të CRS pasi shpërthyen përplasjet.

Benalla, i cili më parë ka punuar si truporjë dhe nuk ka qenë kurrë i punësuar si oficer policie, por kishte kërkuar leje që të përdorur një ditë pushimi për “vëzhgimin e operacioneve të policisë” në pushimin e tij gjatë festës së punës në 1 maj.

Le Monde raportoi se pas incidentit në maj, zyra e presidentit e pezulloi Benalla për dy javë dhe më pas e lejoi të qëndrojë në detyrën e tij, duke e zhvendosur atë në shumë detyra administrative.

Benalla ishte një fytyrë e mirënjohur në kohën e fushatës së Macron për zgjedhjet presidenciale në vitin 2017 dhe do të ecte rregullisht pranë kandidatit si pjesë e operacionit të tij të sigurisë. Kur Macron fitoi zgjedhjet, Benalla u transferua tek stafi i sigurisë në Elysée, shkruan “The Guardian”.

Skandali u përkeqësua kur kanali televiziv francez BFM njoftoi se Benalla ishte përfshirë në operacionin e sigurisë këtë javë në në ekipin francez të futbollit pas fitores së Kupës së Botës në një autobus të hapur në krye të Champs-Élysées.

Doli në pah se Benalla kishte vazhduar të merrte pjesë në operacione të tjera të sigurisë presidenciale të profilit të lartë, duke përfshirë varrimin në Pantheon të këtij muaji të Simone Veil, mbrojtës i të drejtave të grave dhe të mbijetuarit e Holokaustit.

Në një shëtitje në jug-perëndim të Francës, Macron u pyet nëse skandali i Benalla vuri në pikëpyetje qëndrimin e Republikës Franceze. Ai tha se Republika “qëndron e fortë“.

Ai refuzoi të komentojë mbi hetimin dhe videon duke thënë vetëm: “Unë jam këtu me njerëzit“. j.j