Brezi i ri i telefonave inteligjentë të Apple me kosto të ulët (relative) dhe me një skedë të dhënash më të thjeshtë të gjeneratës 11 të bërë zyrtar vjeshtën e kaluar do të quhet pikërisht iPhone 9. Pasardhësi shumë i përfolur i iPhone Se, për të cilin u mendua të quhej iPhone Se 2, është protagonisti i një serie prezantimesh interesante të publikuara nga OnLeaks gjithmonë të informuar mirë në Twitter.

Siç parashikohet nga analisti Ming-Chi Kuo, OnLeaks gjithashtu e konsideron iPhone 9 si shumë të ngjashëm me iPhone 8 e vjetër, duke u rikthyer në një madhësi më kompakte të ekranit 4.7 inç me një panel të mundshëm LCD me kristale likuide.

Mbi të gjitha, do të rikthehet TouchId ose ndryshe teknologjia për njohjen e gjurmës së gishtërinjve të ngulitur në butonin kryesor i cili u zhduk nga FaceId, për njohjen e fytyrës.

Në nivelin e harduerit, përmirësimi më i dukshëm do të ishte përfshirja e çipit Apple A13 Bionic për performancë të nivelit të lartë dhe konsum të ulët të energjisë. Kujtesa në dispozicion do të ishte 64 ose 128 gb, natyrisht jo e zgjerueshme. Trashësia e melafonino me kosto të ulët do të ishte 7.8 mm, gjysmë milimetri më pak se iPhone 8 origjinal ndërsa lartësia dhe gjerësia do të mbeten të paprekura, përkatësisht në 138.5 mm dhe 67.4 mm.

Është e mundur që elementët e huazuar nga e kaluara të jenë të përziera për kornizën metalike dhe pjesa e pasme ti ngjasojë më shumë iPhone 11 Pro, edhe nëse, duke qenë një model ekonomik, nuk mund të priten të njëjtat materiale. Ngjyrat e disponueshme mund të jenë tre: ​​gri mat, argjendi dhe të kuqe (Product Red). Hedhja në treg parashikohet të bëhet në Mars të këtij viti me një çmim fillestar prej 399 dollarësh.