Janë publikuar kandidatët zyrtar për fituesin e “Lojtarit më të mirë të vitit” nga Qeveria Botërore e Futbollit, FIFA. Ndoshta do të jetë një treshe e cila do të ngjallë debat nga për disa fansa të futbollit. Dhe kjo për shkak se FIFA ka lënë jashtë podiumin yllin e Barcelonës Lionel Mesi.

Tre kandidatët kryesorë për ta fituar këtë çmim janë Ronaldo, Salah dhe Luka Modriç, të njëjtët që ishin edhe kandidatë për lojtarin më të mirë, por në UEFA.