Gadishulli i Ballkanit do të ndikohet nga afrimi grafual i masave ajrore të paqëndrueshme të ngrohta me origjinë Mesdheatre të cialt do të japin impakt edhe në territorin e Shqipërisë duke ndryshuar kushtet atmosferike .

E Hënë 22 Prill 2019

Fillimi i javës dt 22 Prill 2019 moti do të jetë me vranësira mesatare deri tëdendura dhe rreshje me intesitet të ulët në jugperëndim dhe Julindje të vendit. Era do të jetë me drejtim Jugperëndim (SW) me shpejtësi 10-15 m/sek në bregdet. Valëzimi i forcës 4 me larësi vale 1,5–2,0 metër në det të hapur. Temperaturat do të jenë me rritje në vlerat minimale .

Temperaturat min dhe max:

Zonat malore 7/19°C

Zonat e ulëta 10/25°C

Zonat bregdetare 11/23°C

E Hënë 22 Prill 2019

Kosova për ditën e Hënë dt 22 Prill 2019 moti do të jetë me diell dhe vranësira dherreshje të pakat shiu. Temperaturat do të regjistrojnë vlera nga 5°C në mëngjes deri në 21°C gradë Celcius në mesditë.
E Martë 23 Prill 2019
Dita e Martë dt 23 Prill 2019 moti do të jetë me vranësira mesatare deri të dendura dhe rreshje të pakta shiu në pjesën e parë të ditës , në pjesën e dytë të ditës do të dominohet nga kthjellimet. Era do të jetë me drejtim Jugperëndim (SW) me shpejtësi 10-15 m/sek në bregdet. Valëzimi i forcës 4 me larësi vale 1,5–2,0 metër në det të hapur. Temperaturat do të jenë me rritje.

Temperaturat min dhe max:

 

Zonat malore 8/25°C

Zonat e ulëta 14/27°C

Zonat bregdetare 15/26°C