Nënshkrimi me Christian Eriksen vazhdon të duket si një mundësi shumë reale për Realin e Madridit. Mesfushori danez është shumë larg nënshkrimit të një marrëveshje të re me Tottenham, me kontratën e tij aktuale që përfundon në qershor 2020. Bisedimet midis “Gjelave” dhe Eriksen filluan pak kohë më parë, por kanë ngrirë. Dhe një burim i afërt me lojtarin i ka thënë spanjolles “AS” se nuk ka aspak optimizëm dhe një marrëveshje për rinovimin e tij do të jetë “shumë, shumë e vështirë” për tu realizuar.

Por mundësia e një transferimi në janar në Santiago Bernabéu është në “0.1%”, sipas burimit, pasi trajneri Mauricio Pochettino nuk do të lejonte një figurë kyçe të largohej në këtë moment kulminat të sezonit. Klubi synon të shkojë sa më larg në Champions League dhe të siguruar një vend të lartë në Premier League. Javën e kaluar “AS” raportoi se Real Madridi i ka kërkuar Spurs që të vendosin çmimin për danezin, në të cilin klubi i Londrës reagoi duke kërkuar 250 milionë euro. Por situata favorizon klubin e LaLiga, pasi presidenti i Spurs, Daniel Levy do të jetë i vetëdijshëm për rrezikun e Eriksen duke lënë një transferim të lirë kur kontrata e tij përfundon pas një vit e gjysmë.

Mesfushori i Spurs e konsideron kohën e duhur që ai të marrë një hap përpara në karrierën e tij duke u bashkuar me një nga klubet më të mëdha të Evropës dhe vlerëson se çmimi i tij do të jetë midis 50 dhe 75 milionë sterlina. Agjenti i Eriksen ka distancuar spekulimet, duke u thënë se mesfushori është përqëndruar në futbollin e tij, por e pranoi se e ardhmja ofron të papritura.