Fatmir Mediu reagoi pas vendimit të Ramush Haradinajt për të dhënë dorëheqjen nga posti i kryeministrit.

Sipas Mediut, Haradinaj mbetet krenaria e Kosovës dhe shqiptarëve, ndërsa shton se, ai është sot politikani më patriot I Kosovës që asnjëherë nuk bëri pazar apo lojë interesash politike.

Reagimi i plotë i Fatmir Mediut:

Gjithmone faqe bardhe miku im Ramush Haradinaj. Ti je dhe do jesh krenaria e Kosoves dhe shqiptareve

Kryeministri Haredinaj dha doreheqjen per shkak te thirrjes ne Gjykaten e Hages.

Haredinaj ka provuar jo vetem se ka qene nje ushtar dhe Komandant legjendar i UCK, por familja e tij i ka dhene Ksoves deshmore duke e bere nje nga familjet simbol te qendreses dhe luftes per liri te popullit te Kosoves.

Ai eshte sot politikani me patriot I Kosoves qe asnjehere nuk beri pazar apo loje interesash politike, ai qendroj fort perballe kujtdo qe donte te coptonte Kosoven, ai qendroj fort perballe Serbise dhe te gjithe atyre qe mendonin qe Kosova duhej te ulte koken perballe shantazhit.

Ndoshta kjo qe po ndodh ka padyshim te beje edhe me lojrat politike te cilat duan te rihapin ceshtjen e ndryshimit te kufijeve ne Kosove dhe në ballkan.

Haredinaj nuk eshte hera e pare qe perballet me Hagen dhe ai ka dal fitimtare sepse e drejta dhe e verteta e tij patriotike eshte prove e luftes dhe qendreses se Kosoves qe nuk mund ta bej kush pis në interesa apo pazare politike.