Kur vjen puna te frika, nuk ka njeri që mund ta injorojë atë. Ne të gjithë i frikësohemi diçkaje, edhe pse nganjëherë e kemi të vështirë ta pranojmë. Ndër frikërat më të zakonshme është ankthi para vdekjes, por ka edhe shumë të tjera, të lidhur me të, që na ndikojnë çdo ditë. Horoskopi na zbulon frikën më të madhe për çdo shenjë zodiakale. Le të na ndihmojnë Yjet që të na ndriçojnë brenda nesh!

DASHI
– Nga një person si ju, ju nuk pritet të keni frikë nga asgjë. Ju jeni shenja më e frikshme e zodiakut dhe ju e dini se ju jeni mjaft të fortë për të kapërcyer pengesat që ju dalin. Gjithmonë luftoni në emër të idealeve tuaja dhe shpesh merrni mbrojtjen e njerëzve të tjerë të cilët, ndryshe nga ju, kanë kaq shumë frikë. Frika e vetme që ju mund t’i atribuoni është të tregoni brishtësinë tuaj: kur jeni të sëmurë, ju preferoni të mos ju shohë askush, në mënyrë që të mos shkatërroni imazhin tuaj të luftëtarit.

DEMI
– Ju jeni një person, i cili ka nevojë për siguri dhe pika fikse në jetë. Ju keni ndërtuar një themel të fortë mbi të cilin mund të ndërtoni tërë ekzistencën tuaj, keni shumë zakone që nuk doni të shkëputni vetveten dhe frika më e madhe për ju është ajo e ndryshimit. Ideja se gjithçka që keni bërë deri më tani mund të zhduket, ajo ju frikëson. Edhe kur një aksident i vogël ju detyron të ndryshoni orarin tuaj të përditshëm,ju çmend. E megjithatë, duhet të futeni në optikën që “çdo gjë ndryshon” në jetë.

BINJAKËT
– Shenja juaj shpesh shoqërohet me figurën e Peter Pan, fëmijës së përjetshëm. Në të vërtetë, ju keni shumë karakteristika që ju kujtojnë fëmijërinë: kureshtjen e shfrenuar, gëzimin për të luajtur me të tjerët, për paqen. Sigurisht, frika juaj më e madhe është të rritesh. Trembeni që, duke u rritur, duhet të merrni përgjegjësi dhe të angazhoheni në gjëra që mund të shuajnë eksitimin që shkëlqen dhe jeton brenda jush. Ndoshta ju nuk e dini se jeta si i rritur, mund të jetë kënaqësi!

GAFORRJA
– Ndër karakteristikat tuaja kryesore nuk është vetëm ndjeshmëria, por edhe sedri. Një prej frikërave tuaja kryesore (ju keni shumë) është në fakt të merrni kritika. Ndonjëherë ju e mundoni veten në përpjekjen për të gjetur ose kuptuar se çfarë mendojnë të tjerët për ju dhe paranoja juaj mund t’ju parandalojë edhe të flejë në mënyrë paqësore gjatë natës. Për të mposhtur prekshmërinë, mund të përpiqeni të ushqeni vetëvlerësimin tuaj dhe të rifitoni një besim të shëndoshë në aftësitë tuaja.

LUANI
– Të tregoni sukseset tuaja, talentet tuaja dhe pikat tuaja të forta ka qenë gjithmonë një nga hobit tuaj të preferuar. Ju nuk mundeni të jetoni pa komplimentet dhe adulimin e njerëzve rreth jush. Ju jeni një person i guximshëm dhe kurajoz, i sigurt për veten dhe aftësitë tuaja fantastike, por ajo që ju doni të fshihni është një frikë e madhe nga dështimi. Jo vetëm që nuk mund ta duroni idenë që keni bërë gabime, por është e papranueshme për ju që dikush mund t’ju ketë tejkaluar në diçka.

VIRGJËRESHA
– Rendi dhe pastërtia kanë qenë gjithmonë prioritet në jetën tuaj. Ju dëshironi të jetoni në mjedise të shëndetshme dhe, në qoftë se ju nuk mund ta bëni vetë pastrimin e shtëpisë, punësoni dikë që ta bëjë atë për ju. Pluhuri është një nga armiqtë tuaj më të këqij. Gjithashtu i kushtoni vëmendje higjienës personale dhe lani duart shumë më shpesh sesa të tjerët. Frika juaj më e madhe është që të sëmureni dhe kjo është arsyeja pse gjithmonë kërkoni sëmundjet që lidhen me simptomat që keni në Google.

PESHORJA
– Njohja e frikës tuaj është mjaft e thjeshtë. Do të ishte e mjaftueshme të pyesni veten pse pamja juaj është gjithmonë kaq e patëmetë, lëkura juaj gjithmonë është e butë dhe aromatike, flokët tuaj janë gjithmonë të pastra dhe të përsosur. Ju keni frikë të plakeni dhe bëni gjithçka që të mbani trupin tuaj të ri dhe në formë. Mos harroni, megjithatë, se rinia nuk është vetëm e jashtme dhe, për të treguar disa vite më pak, përveç trajnimit të trupit duhet të angazhoheni për të trajnuar mendjen dhe shpirtin.

AKREPI
– Pa dyshim, karakteri juaj njihet si një nga më të fuqishmit në zodiak. Megjithatë, nganjëherë ju do të pyesni veten se çka fshihet pas nevojës tuaj ekstreme për të mbrojtur privatësinë dhe për të vepruar me diskrecion dhe konfidencialitet. Një prej frikërave tuaja më të mëdha është të flisni në publik, para njerëzve që mund t’ju bëjnë pyetje që nuk doni t’u përgjigjeni. Në veprim, ky problem nuk ngrihet dhe kjo është arsyeja pse në publik është më mirë të veprohet sesa të tregosh të vërtetën.

SHIGJETARI
– Ata që ju njohin mirë, e dinë se jeni një person që pëlqen të bisedoni dhe gjithmonë të tregoni aventurat tuaja. Ju keni vizituar shumë vende nëpër botë, lexoni libra të panumërta që mbulojnë të gjitha temat në dispozicion në librari, keni shijuar shumë pjata të traditave të ndryshme dhe keni frekuentuar të të gjitha llojeve dhe kombësive. Frika juaj më e madhe mund të jetë të humbasësh kujtesën tënde: kujtesa e një emocioni ende ju trillon dhe ideja e harresës çdo gjë ju frikëson.

BRICJAPI
– Një nga kritikat që merrni më së shpeshti është sigurisht lidhja me paratë ose mungesa e bujarisë. E keni shumë të vështirë t’u bëni dhurata njerëzve që doni, edhe nëse keni marrë kaq shumë prej tyre, madje edhe në aspektin e pasurive materiale. Frika juaj më e madhe është të bini në varfëri dhe kjo është arsyeja pse ju kurrë nuk bëni pazar të rrezikshëm ose nuk lejoni luks që mund t’ju bëjë të humbni paratë tuaja. Mos harroni, megjithatë, se kënaqësitë e jetës kanë një çmim!

UJORI
– Kjo e juaja është shenja zodiakale e lirisë dhe pavarësisë. Ju dëshironi idenë e të qenit në gjendje të ngriheni në mëngjes dhe të vendosni se çfarë të bëni pa pasur kushtëzimin e jashtëm të shoqërisë ose, edhe më keq, të familjes. Por, realiteti është më i vështirë dhe për këtë arsye ju keni një frikë të tmerrshme të angazhoheni dhe jo vetëm në marrëdhëniet sentimentale. Bërja e projekteve afatgjata ju jep një ndjesi mbytjeje dhe lodhjeje. Po sikur të ishte e mundur të ndiheshit të lirë edhe kur të angazhoheshit? Provojeni!

PESHQIT
– Shumë njerëz ju përshkruajnë si një person shumë i dobishëm dhe i sjellshëm, gjithmonë i gatshëm për t’u kujdesur për ata që janë në vështirësi ose që kanë nevojë për ndihmë. Por, nga vjen dëshira juaj për t’u ndjerë e dobishme për të tjerët? Më shumë gjasa ka origjinën e saj në frikën tuaj më të madhe: atë të braktisjes. Në mënyrë që të mos largohen nga ju njerëzit, me të cilët keni krijuar lidhje të forta, ju dorëzoheni dhe përshtateni me nevojat e tyre. Ju jeni në gjendje të vendosni fajin te cilido që largohet nga ju.