Shorti i Champions Leagues u hodh në Nion të Zvicër. Të 16 ekipet e kualifikuara do të mësojnë kundërshtarët e tyre në fazën e kualifikimit direkt. I përzgjedhuri për të tërhequr goglat është Hamit Altintop.

Dortmundi ka një ndeshje të fortë ndaj PSG-së, ndërsa Real Madridi do të ketë një sfidë nervash dhe mjaft të bukur me Manchester City-n. Një sfidë pretendentësh që në 1/16. Nuk ka qetësi as për Liverpoolin që duhet të mbrojë titullin në ndeshjen kundër Liverpoolit. Një tjetër sfidë me emocione të forta. “Redsat” duhet të përballen direkt me malore të madhe, po ashtu Bayern Munchen që ka një sfidë delikate me Chelsean.

Juventusi ka fat pasi gjen kundër Lyonin, ndërsa Tottenhami i Mourinhos ka fat pasi do të duelojë me Leipzig. Barcelona do të duhet të kalojë Napolin e Gennaro Gattusos.