Nga Ilirjan Blloshmi/

Ka plasur një eksaltim, tek një pjesë e mirë e opozitës, për mos dekretimit që Meta ka bërë kundrejt Lleshit.

Arsyetimi që po përdorin, është gjoja se Meta po ndjek parimet e një shtetari. Kjo është më komikja e mundëshme. Një ish këshilltar i Metës kishte thënë se Meta ka lidhje me agjesitë e huaja të zbulimit.

Nikoll Lesi ishte eksituar, si një adoleshent që humb virgjërinë për hërë të parë. E kishte quajtur Ilir Metën burrë shteti. Çim Peka, kishte aludur se cfarë di Meta dhe Rama për të.

Ilir Meta, te dhjet në parime. Ilir Meta është miku i të gjithëve dhe armiku i të gjithëve. Ilir Meta zgjohet në mëngjes me parimin. “Ku do bëjmë ca lek”. Nëse ky mos dekretim nga Meta nuk fsheh ndonjë pakt që i ka kërkuar Ramës. Atëhere Ilir Meta, e ka personale me Sandër Lleshin. Ndryshe nuk shpjegohet.

Ilir Meta gjithë jetën e tij politike mund të quhet një kameleon përfekt i politikës. Meqënse ne si popull e kemi kujtesën e shkurtër. Le ti lëmë bëmat e Metës, në kohën e Nanos. Por nëse shohim vetëm 10 vjeçarin e fundit. Ilir Meta u pa me zë e firgurë kur bënte pazare me pasuritë e shqiptarëve. Kjo detyroj opzitën e atëhershme ta quante njeriu me bllok. Nxori në protestë njerzit. Rezultati 4 të vrarë.

Më pas Meta detyroj Sali Berishën ta mbronte publikisht, duke i dhënë dorë të lirë në sistemin e drejtësisë. Meta propozoj Llallën për kryeprokuror. Më pas historia dihet.

Pak më vonë detyroj Edi Ramën të gëlltiste atë që kishte thënë për të. Bashkëjetesa me Ramën në mandatin e parë ishte një “dashuri-urrejtje”. Ilir Meta mori një pjesë të mirë të administrës. Duke qënë se pjesën më të madhe të drejtove i kishte hajdutë (Meta i detyonte të depozitonin para për partinë.) Gjeti armikun e ri kur ishte në pushtet me PS. Ai ishte Saimir Tahiri.

Nëpërmjet mediave dhe çenikve të tij, filloj një sulm frontal ndaj tij. Kur pa që nuk ja doli dot, filloj nga presionet kundrejt Ramës. Gjoja ikja nga kualiconi.

Mos dekretim i Lleshit, nuk përbën ndonjë ndryshim për Shqiptarët. Pasi ne dhe kur kemi pasur ministër të brëndshëm, që dashur të punojë e kanë njollosur, ose kemi pasur ministër të brëndshëm ka qënë nje kamikaz i kryeministrit.

Ilir Meta i ka vënë syrin KLSH-së, deri më sot asnjë ministri e drejtur nga LSI-ja nuk janë gjetur shkelje. Bujar Leskaj mbahet nën presion nga Meta dhe Berisha. Frika se mos Rama propozon dhe vendos ndonjë njeri të tij ka vënë në panik Metën.

Ilir Meta po luan gurët e tij të fundit. Jo më për të bërë para. Por për të shpëtuar nga burgu. Ilir Meta do siguri për jetën e tij. Ilir Meta e ka kuptuar që pëvecse Cim Pekës, Nikoll Lesi, Emiljano Aleksit, Bes Kallakut, Monikës dhe Tit Vasilit. Të tjerët nuk e besojnë. As Lul Basha nuk e beson.

Pra shkurt e qartë Ilir Meta po përpëlitet në shtratin e “vdekjes politike” me këto “parime shtetari” sic e quan Nikolla. Ilir Meta e ka kuptuar që pas presidencës do e pijë kafen, në taracën e 313-ës nën shoqërine e hajdutëve që ka pasur dikur bashkëpuntore.