Rojet zgjodhën vajzën më të bukur – një i re me kokën e rruar dhe e veshur me një uniformë të thjeshtë si të gjithë të burgosurit e tjerë të rreshtuar në heshtje jashtë.

Duhet të rrëfente “krimet” e saj, por ajo këmbëngul se ishte një person i reformuar. Vajza ishte urdhëruar të hiqte rrobat e saj dhe më pas u dhunua në mënyrë të përsëritur përpara rreth 200 burrave dhe grave, që u detyruan të shikojnë skenën e tmerrshme dhe të paimagjinueshme. Megjithatë, gjatë gjithë mundimeve të saj, vajza nuk guxoi të bërtiste nga tmerri ose të qante nga dhimbja. Nëse do të nxirrte një tingull, të afërmit mund të pësonin një fat të ngjashëm.

Dhe nëse ndonjë nga ata që detyroheshin të vëzhgonin të mbyllnin sytë, të dridheshin ose shfaqnin zemërim, ata tërhiqeshin zvarrë në një dhomë të veçantë torturash.

“Ajo ishte e detyruar të mos thoshte asgjë”, thotë Sayragul Sauytbay e cila pretendon se ishte një nga ato që dëshmuan për egërsinë.

“Kushdo që reagoi në shok ose duke shikuar larg u ndëshkua, pasi kjo tregon se ata nuk ishin akoma të bindur. Kam humbur një pjesë të vetes pasi kam parë këtë. Nuk mbaj mend se sa burra e dhunuan sepse humba vetëdijen nga tronditja. Nuk mund të flija natën”

Por tani, Sauytbay po flet për barbarinë që ajo pa brenda një prej “qendrave klandestine të riedukimit” të Kinës, për të cilat pretendohet se mbajnë deri në tre milion anëtarë të grupeve etnike myslimane nga rajonet perëndimore të vendit.

Ajo ishte e detyruar të punonte brenda këtyre kampeve si mësuese – më pas iku nga Kina pasi mësoi se do të dërgohej përsëri brenda si një e burgosur. Dëshmia e saj ofron një pasqyrë unike të kampeve brutale të Pekinit që janë ngritur gjatë tre viteve të fundit.

Ajo vjen ndërsa detajet e tmerrshme të represionit të Kinës dalin ngadalë, me zbulime të kampeve gjigante të përqendrimit, rrethime masive dhe xhamive të rrënuara në një rajon të madh të përmbytur nga forcat e sigurisë, pikat e kontrollit dhe kamerat e njohjes së fytyrës.

Operacionet, kinse për të goditur terrorizmin, është përqendruar në Uighurs, një grup etnik pakicë me rreth 12 milion njerëz të lidhur me turqit, por qeveria ka gjithashtu në shënjestër grupe të tjera myslimane si kazakët, taxhikët dhe uzbekët.

Sauytbay krahason ofertën kineze për të shtypur kulturat tradicionale në rajonin e Xinjiang me përpjekjet naziste për të zhdukur hebrenjtë, me përdorimin e mbikëqyrjes në masë, kampe përqendrimi, martesë të detyruar, procedura të fshehta mjekësore, sterilizim dhe tortura.

“Ndoshta është duke u bërë edhe më keq se nazistët, sepse ata mund të ndërthurin teknologjinë më të fundit siç është mbikëqyrja 24-orëshe kudo me metodat më primitive të torturës,” thotë ajo.

Brenda kampit, kjo ishte realizuar në një dhomë të “zezë”, i vetmi vend pa kamerat ku monitoroheshin të gjithë dhe ku përdoren shkopinjtë elektroshok, armët trullosëse

’të frikësuar – i vetmi vend pa kamera për të monitoruar të gjithë – ku pajisjet shkonin nga pajisjet e elektrokucionit te shkopinjtë, armët e trullosur dhe një karrige me thonj të mbrehtë.

‘Kishte ulërima të vazhdueshme natën, ‘thotë Sauytbay, 43. “Ndonjëherë njerëzit zhyten në dhoma të rrahur keq, ose thonjtë e tyre shqyhen, apo gjaku që mbulon trupin. Të tjerët, kurrë nuk u kthyen më, kështu që mendoj se ata vdiqën”.

Ajo u dërgua vetë në një dhomë të tillë pasi një grua 84-vjeçare u soll në kamp dhe, duke parë Sauytbay, e përqafoi dhe iu lut për ndihmë. ‘Kjo grua ishte mbajtur nën dyshimin se kishte kontaktuar njerëz jashtë vendit – por ajo ishte një bareshë e moshuar nga malet që nuk kishte pasur kurrë një telefon celular”.

“Më çuan në dhomën e zezë dhe më rrahën në të gjithë trupin me shkopinj elektrikë, më pas më lanë pa ngrënë për dy ditë. Ata vazhduan të më pyesnin se çfarë i kisha thënë gruas së vjetër”.

Pas arratisjes së saj nga Kina, e ndjekur nga një betejë gjyqësore në Kazakistan për t’i rezistuar kthimit në kthetrat e Pekinit, Sauytbay ka gjetur strehë me burrin e saj Uali dhe dy fëmijët e tyre në një qytet të qetë bregdetar në Suedinë e Jugut.

Por kjo grua e guximshme kazake, e cila punoi si mjeke, drejtoi pesë shkolla para shtrëngimit, tani mbetet e përhumbur nga kujtimet e këqija. “Më e keqja ishte për të gjithë ata njerëz që nuk lejoheshin të flisnin, por më luteshin mua për ndihmë përmes syve të tyre,” thotë ajo.

Një grua tjetër, foli vitin e kaluar për rrahje, goditje me elektroshok dhe detyrimin për të marrë droga të forta.

Grupet e të drejtave të njeriut kanë përpiluar raporte që detajojnë torturën, dhe këtë muaj aktivistët botuan një hartë të afro 500 kampeve dhe burgjeve të përdorura për arrestime. Zyrtarët e qeverisë amerikane pretendojnë se ata mbajnë midis një milion dhe tre milion njerëz. Sauytbay tregon historinë e tmerrshme në shtëpinë e saj të re.

Babai i saj drejtoi një shkollë dhe ajo u rrit me tre motra në një zonë rurale, të mbushur me kafshë dhe pemë frutore. Pastaj “baticat” e njerëzve kinezë Han filluan të arrijnë në vitet 1990, duke marrë tokat dhe minierat në male.

“Ishte një marrje graduale,” kujton Sauytbay. ‘Ata thanë se donin të modernizonin Xinjiang. Por kjo ishte toka jonë, kultura jonë, njerëzit tanë – ishte si një forcë e huaj nga Evropa që merrte përsipër një vend në Afrikë”.

“Në fillim nuk kishte urrejtje. Por pastaj ata ndërtuan fabrika dhe shpërthyen malet tona. Lumi pushoi së rrjedhuri, që do të thoshte se duhej të ecnim shumë për ujin tonë, dhe dëbora u bë e zezë në sipërfaqe gjatë dimrit”.

Të dhënat zyrtare tregojnë se qeveria e Pekinit ka investuar shumë në rajon ndërsa zhvendosi miliona njerëz. Kinezët Han tani përbëhen nga dy në çdo pesë njerëz në Xinjiang, me një rritje shtatëfish pasi rajoni u aneksua në 1949.

Pas një shpërthimi të protestave antiqeveritare dhe sulmeve vdekjeprurëse terroriste, Presidenti Xi Jinping kërkoi një “luftë të gjithanshme kundër terrorizmit, infiltrimit dhe separatizmit” me “absolutisht pa mëshirë”, sipas dokumenteve të lëshuara të publikuara javën e kaluar. Sauytbay u detyrua të mësonte në një nga kampet e indoktrinimit pasi burri dhe fëmijët e saj u larguan nga Kina – ata shpëtuan vetëm disa javë para se të konfiskoheshin të gjitha pasaportat.

Ajo nuk mund të bashkohej me ta sepse shërbyesit publikë tashmë kishin nisur fushatat për mbledhjen e pasaportave, marrjen e mostrave të ADN-së dhe instalimin e kamerave kudo.

Në janar 2017, ajo u arrestua, u dha urdhër që familja e saj të kthehej në shtëpi dhe paralajmëroi të mos fliste për marrjen në pyetje. Hetimet e ngjashme vazhduan – shpesh gjatë natës – gati çdo javë për dhjetë muajt e ardhshëm. Ajo nuk guxoi t’i tregonte askujt se çfarë po ndodhte, madje as familjes së saj. ‘Kishte kamera kudo nëpër rrugë dhe askush nuk bisedonte me njëri-tjetrin, madje edhe në shtëpi, pasi gjithçka ishte e gabuar dhe na u tha që të raportonim ndonjë veprimtari të dyshimtë. ‘

Pastaj u urdhërua të shkonte në një adresë ku katër burra të armatosur i vunë një qese të zezë mbi kokë dhe e çuan rreth katër orë në një kamp malor. “Mendova se ky do të ishte destinacioni im përfundimtar.”

Pas mbërritjes, Sauytbay u privua nga pasuria e saj, i dha një uniformë të stilit ushtarak, i tha që ajo do të ishte mësuese dhe e detyruar të nënshkruajë një dokument që pranonte dënimin me vdekje nëse shkelte rregullat që ndalonin të qeshnin, qanin ose flisnin me të burgosurit.

Asaj iu dha një dhomë e boshatisur, me vetëm një dyshek plastik të hollë në dysheme, por më mirë se të burgosurit e tjerë që kishin vetëm një metër katror secili dhe detyroheshin të flinin vetëm në anën e djathtë ngjitur njëri-tjetrit në qelitë e betonit.

“Ky ishte vetëm një nga rregullat”, thotë ajo. ‘Nuk kishte asnjë arsye pse ata duhej të flinin djathtas. Ishte një formë tjetër e torturës – por nëse zhvendoseshit do të çohesh në dhomën e zezë. ‘

Të nesërmen në mëngjes ajo filloi të mësojë klasa prej rreth 60 robërish, të cilët duhej të brohorisnin me lavdërime për Kinën, të këndonin këngë besnike ndaj Partisë Komuniste dhe të rrëfenin “krime”. ‘Ata do të shkruanin gjithçka që i përshtateshin dyshimeve të qeverisë. Kështu që, nëse ata ishin fetarë, ata mund të thonë se kishin biseduar me familjen e tyre për Allahun. ‘

Edhe njerëzit që ishin myslimanë të vëmendshëm u detyruan të hanë mish derri të premten. “Ushqimi ishte shumë i varfër – nuk do ta quaj as ushqim, vetëm supë të holluar me ujë dhe bukë,” thotë Sauytbay. “Por nëse nuk e hanit, përfundonit në dhomën e zezë”.

Ajo thotë se mësuesit dhe të burgosurit ishin të tmerruar nga rojet, duke pretenduar se ishin si ‘qen të egër me fuqi të pakufizuar’, të cilët do të kapnin gratë dhe do t’i përdhunonin. ‘Kur oficerët zgjodhën vajzat më të bukura, ju e dinit se çfarë do të ndodhte. ‘

Sauytbay gjithashtu thotë se ata përdorën ilaçe të detyrueshme: “Nuk ishte sekret, por të gjitha bëheshin hapur me dhoma të tëra të injektuara menjëherë”.

Ajo njohu disa nga ilaçet nga trajnimi i saj mjekësor. ‘Ishin për të sterilizuar njerëzit dhe për t’i ndaluar të kishin fëmijë. “Këto pretendime të ftohta nuk mund të konfirmohen”, por Sauytbay thotë se ata i bënë gratë të mos kishin menstruacione.

Pretendimet e saj lidhen me raporte të tjera të fëmijëve nga grupet e pakicave të dërguara në një rrjet të jetimoreve shtetërore të ngritura në Xinjiang, ndërsa Sauytbay gjithashtu thotë se gratë, burrat e të cilave ishin të burgosur, detyroheshin të martoheshin me burra kinezë.

Ajo vlerëson se kampi i saj ka mbajtur rreth 2.500 njerëz, përfshirë fëmijë 13 vjeçar, megjithëse nuk e di vendndodhjen e saj. Ajo nuk u lejua të largohej gjatë katër muajve atje. Makthi në kamp mbaroi në shkurt të vitit të kaluar, kur iu tha të kthehej në shtëpi dhe të mos diskutonte kurrë atë që kishte parë, duke i vënë një qese të zezë në kokë përpara se të dëbohej në zonën ku jetonte më herët.

Por ditë më vonë ajo u arrestua dhe u akuzua si agjente e dyfishtë sepse familja e saj ishte akoma jashtë shtetit. Policia i tha se kishte nevojë për “ri-arsimim deri në tre vjet” dhe e bëri atë të nënshkruajë një dokument që pajtohej me vendimin.

Ajo iku pasi u dërgua në shtëpi së pari për të shkruar një raport mbi drejtimin e shkollave të saj. “E dija se nuk do të dilja gjallë pas asaj që kisha parë në kampe,” pohon ajo. “Mendova nëse do të vdisja gjithsesi, edhe unë mund të vdisja duke provuar të takoja përsëri familjen time.”

Të vetëdijshëm se ajo ishte duke u monitoruar, Sauytbay shkoi në shtëpi, duke ikur përmes një dritareje të pasme, duke arritur në kufirin më të afërt.

“Kina ka një axhendë të “Një Komb, një etni “dhe nuk do të pranojë asnjë rezistencë për të arritur qëllimet e saj,” thotë ajo.

“Bota e lirë duhet të ngre zërin kundër tiranisë të regjimit kinez.”