Izraeli ka arrestuar dhe paditur një ish-ministër të qeverisë së Tel Avivit me akuza për spiunime për Iranin, thanë shërbimet e sigurimit të brendshëm të vendit.

Gonen Segev, i cili punoi si ministër i Energjisë dhe Infrastrukturës në vitet 1990, “u rekrutua dhe veproi si agjent në emër të inteligjencës iraniane”, tha në një deklaratë të hënën policia dhe Agjencia e Sigurisë së Izraelit, e njohur më mirë si Shin Bet.

Gonen Segev, një mjek i cili shërbeu si ministër i Energjisë në vitet 1990, thuhet se u rekrutua nga inteligjenca iraniane, ndërsa jetonte në Nigeri.

Ai u arrestua gjatë një vizite në Guinea Ekuatoriale në maj dhe u ekstradua pas një kërkese nga policia izraelite.

62 vjeçari u burgos për pesë vjet në vitin 2005 për kontrabandën e drogave dhe për të krijuar një pasaportë diplomatike.

Ai gjithashtu kishte revokuar licencën e tij mjekësore, por u lejua të punonte si mjek në Nigeri, kur ai u zhvendos atje pas lirimit të tij nga burgu në vitin 2007.

Një deklaratë e lëshuar nga Shin Bet të hënën tha se Segev u arrestua menjëherë pas mbërritjes së tij në Izrael muajin e kaluar.

Ai u pyet në lidhje me informacionin që tregonte se ai mund të kishte qenë në kontakt me agjentët e inteligjencës iraniane dhe duke ndihmuar aktivitetet e tyre kundër Izraelit.

Hetuesit zbuluan gjatë marrjes në pyetje se Segev kishte kontaktuar me zyrtarë në ambasadën iraniane në Nigeri në 2012 dhe se ai vizitoi Iranin dy herë për t’u takuar me trajtuesit e tij, tha Shin Bet.

Segev, shtoi ajo, kishte takuar edhe punonjësit e tij në vende të tjera dhe iu dha një sistem i komunikimit të klasifikuar për t’i dërguar mesazhe të koduara.

Shin Bet pohoi se ai kishte dhënë informacionin e përdoruesve në lidhje me sektorin e energjisë të Izraelit, vendet e sigurisë në Izrael dhe zyrtarët në institucionet politike dhe të sigurisë dhe gjithashtu i vuri ata në kontakt me disa izraelitë të përfshirë në sektorin e sigurisë duke i futur ata si biznesmenë.

Të premten, Segev u akuzua në një gjykatë të Jeruzalemit me akuzën për “ndihmën e një armiku gjatë një kohe lufte dhe spiunazh kundër shtetit të Izraelit”, si dhe vepra të shumta të “dorëzimit të informacionit tek armiku”.

Izraeli ka luftuar gjatë grupeve militante të mbështetura nga Irani, duke përfshirë Hezbollahun në Liban në veri dhe Hamasin në Gaza në jug dhe të dy vendet kanë një histori të spiunazhit.

Në prill, kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanjahu, tha se shërbimet e sigurisë kishin arritur të rimarrin gjysmë ton materiale në programin bërthamor të Iranit nga një depo në Teheran.

Këtë vit, konflikti mes dy vendeve shpërtheu ndërsa Izraeli vazhdimisht bombardoi forcat iraniane që vepronin në Sirinë fqinje, duke akuzuar gjithashtu trupat iraniane për të hedhur raketa në ushtarët e saj dhe për të dërguar një avion në hapësirën ajrore të saj.