Michael Veley, një turist amerikan dhe i sëmurë me kancer u be viktimë e një hajduti në atë që ndoshta do të ishte udhëtimi i fundit i jetës së tij.

Teksa ishte ne vaporeto ne Venecia, atij i vodhen portofolin me parate, kartat e kreditit dhe gjithe dokumentet. I pikelluar dhe i zhgenjyer vendosi te shkruaje nje leter dhe ta dorezoje ne polici, me shpresen se do te mundet ta marre vesh edhe hajduti.

Letra e tij është prekëse, ndërkohë që ai i shkruan grabitësit se pavarësisht këtij gjesti, ai e ka falur.

“E di qe ndoshta nuk do ta lexosh kurre kete leter dhe as qe do te behet vone. Arritem ne qytetin tend te bukur ne daten 14 ne oren 14:00. Ne vaporeton numer 1 u bera viktima jote e radhes. Ky eshte udhetimi im i fundit me gruan time. Po vdes nga kanceri.  Me le pa para, pa karte krediti. Imagjino vetem per nje moment se cfare i ke shkaktuar viktimes tende. Jam lutur per te te falur, deri sa ti te largohesh nga ky mekat qe lendon kaq shume njerez te pafajshem. Te fal”- shkruan ai ne leter, e cila ka bere xhiron e rrjeteve sociale.

Me të mbërritur në në sheshin San Marco, Veley denoncoi ndodhinë tek forcat e rendit.