Pas disa javëve të shoqëruara me shi dhe rrebeshe mesa duket janë riktheyr ditët e ngrohta me diell.

Dita e shtunë do të dominohet nga moti i kthjellët. Vranësirat do të bëhen prezente në mesditë e pasdite përgjatë relieveve malore.

Era do të jetë nga Veriperëndimi 2-10m/s.
Në fushën termike pritet një rritje në vlerat e mesditës.
Më konkretisht:Zonat malore 4°C deri në 22°C;Zonat e ulëta 5°C deri në 25°C;Zonat bregdetare 10°C deri në 24°C.