Pritet të nis pas pak protesta e opozitës para Parlamentit. Ndryshe nga sa ndodhi para Kryeministrisë, ku kishte qytetarë dhe militantë të kategorive të ndryshme, sot para Parlamentit do të jenë persona të rrezikshëm dhe individë të flaktë të PD, sidomos besnikë të Sali Berishës.

Përveç maskave kundërgaz, militantët do të sulmojnë Parlamentin dhe me flakadanë e sende të forta, por dhe me bomba molotov. Kjo do të ndodhë nga selia e PD. Ndryshe nga Kryeministria, menaxhimi i situatës te Parlamenti nga policia është më i vështirë. Gazeta ka mësuar se do të vendoset një kordon policie nga Kalaja e Tiranës e deri te Xhamia. Po ashtu do angazhohen forcat RENEA, FNSH si dhe autobote me ujë.

Ndërkohë godina u rrethua dje me tela me gjemba, për të penguar turmën. Por demokratët do përdorin selinë e tyre, pasi godina e PD është në krah të Parlamentit. Skenari është që të mësyhet në tre anë. Një grup do sulmojë nga pjesa e Pedonales, një përballë dhe tjetri nga selia e PD. Por kjo pritet të sjellë konfrontim me policinë.

Te Kryeministria turma u la të sulmojë derën, por te Parlamenti nuk do ndodhë kështu, pasi aty ka disa hyrje dhe ka dritare. Për këtë arsye policia ka paralajmëruar dje se do zbatojë ligjin për të mos lejuar mësymjen në sallë dhe ka vendosur tela me gjemba. Megjithatë kjo tregon qartë se Berisha, Basha, Meta e Kryemadhi po synojnë të ndezin flakë vendin. Gazeta Sot