Samsung do të konkurroi fuqishëm me rivalët e saj, Huaëei e LG të cilët lansuan smartfonë me tre kamera. Modeli i ri i gjigantit korean, Samsung Galaxy A9 do të jetë me katër kamera.

A9 do të shfaqë katër lente: një 8-megapixel, lente me kënd të gjerë 120-shkallë; një lente telefoto 10 megapiksel me zmadhim optik 2x; një lente kryesore 24 megapiksel; dhe një aparat fotografik me thellësi prej 5 megapikselësh.

Rrjedhjet e tjera kanë treguar se A9 do të shfaqë gjithashtu një ekran 6.38 inç, një procesor Qualcomm Snapdragon 660 dhe një baterinë prej 3.720mAh. Nuk përjashtohet që ky model të prezantohet pikërisht këtë javë.