Nga Ilir Metaj/

Ulur ne tavolinel, tek me perdhunoheshin veshet me muziken e lokalit qe bente pis me tallava te Flori Mumajesit.

Ajo qe me dhembi me teper, nuk ishin veshet e mi, po nje grup te rinjsh ulur te tavolina perballe, qe dinin permendesh tekstin :

“..prandaj t’u ngjita

Ta boja me drita

Por nuk të arrita

Dije se të du, të du..”

O zot i madh!

Ku ishte problemi me ne? Ku gabuam e perfunduam ketu?!

Cfare dreqin eshte ky brez i tredhur menderisht?!

Me kujtohen te rinjte e viteve 90… mosbindja ndaj sistemit, zjarri ne shpirt, kreativiteti i thekshem, qytetaria,kultura, naiviteti, talenti…

Por ja ku kemi mberritur: te rinj qe arrijne orgazem me “ta boja me drita”…

Sot ka fare pak gjurme nga trashegimia tronditese e viteve 90!

Ritmi i shpirtrave qe po zgjoheshin ne kerkim te ndryshimit, te derdhur me zjarr ne tingujt rock te atij brezi aq te paster, aq te munduar, aq te sakrifikuar e aq poetik…

” E duam jeten ndaj na lini te jetojme

O mik, o vella pak qetesi per shpirtin tone

E shtrenjta ime ti kete mbremje mos mungo

I kam harruar perkedheljet mos harro

Cdo dashuri qe te jetoje do ngrohtesi

Dhe toka srron pa diellin lart, pa kaltersine..”

Eh mor Elton Deda, dita njemije!!!

“Tingulli i zjarrte” , ” Djemte e detit”, “Albatros” , “Thunderëay” , “Ritfolk” …

….Mumajesi, Elvana Gjata,Sinan Hoxha&co…

Cfare dreqin ndodhi me ne keshtu?! Pse perfunduam ketu?!

Kitara u zevendesua me klarineten.

Talenti me mediokritetin.

Poetika me injorancen.

S.O.S. rinia shqiptare!