Ish-deputeti demokrat Gent Strazimiri në një lidhje telefonike në emisionin “Tempora” në RTV Ora tha se populli shqiptar ka dalë në rrugë sepse ka fëmijët pa bukë dhe kjo është dh.una e vërtetë, jo ajo që qeveria po pretendon se po i bëhet procesit zgjedhor nga opozita.

Referuar protestave, ai tha se gjithçka ka mbetur ne kuadrin e festës me fishekzjarre.

Sonila Meço: Është dh.una mënyra e duhur për të rrëzuar sistemin?

Gent Strazimiri: Është një popull i revoltuar që ka dalë në rrugë. Nuk është një popull që ka dalë për të ndaluar gjuetinë e dhelprës së kuqe.

Është një popull që ka dalë se i ka fëmijët pa bukë. Është një popull që shtohet dhe është në rritje.

Ajo që quhet dh.unë është ajo që deri në 1 janarin e viti 2018 ishte festa për të festuar Vitin e Ri.

Hedhin kapsolla, hedhin fishekzjarre.

Nuk do ta quaja dh.unë. Dhunë po është t’i lesh tjetrit fëmijët pa bukë.

Dh.unë është që nga 12% papunësi ta çosh në 43.7% mjerim. Të vjedhësh në këtë mënyrë sic kanë vejedhur me koncesion dhe me PPP.

Dh.unë është të shkleësh kushtetutën duke shfrytëzuar. Është pranuar publikisht nga Vangjush Dako,që thotë po unë jam supermeni dhe shfrytëzoj influencat në zonën time dhe nëpërmjet tyre mbledh votën.